Тракийско съкровище, изработено от чисто злато, беше намерено при археологическа експедиция край Приморско. Златото е било заровено в надгробна могила.
Сред откритите артефакти са украшения за ремъците на кон, 29 апликации, сред които 8 по-големи. Артефактите са от края на IV и началото на III век преди Христа.
Смята се, че са били използвани от представител на древната тракийска аристокрация и златните украшения са служени за украса на конете по време на шествия и паради.
Два от артефактите са кръгли щитове с орнаментална украса, като глава на орел стои на централното място. Те най-вероятно са се поставяли около главата на коня, а по-малките златни апликации са се разполагали около юздите.
Златната украса е използвана от траките само при празнични събития. В близост до нея най-вероятно се е намирало и тялото на коня, който винаги е погребван заедно със своя господар, за да го съпровожда в отвъдния живот.
Според археолога доктор Петър Балабанов откритието доказва, че в района на местността Силихляр край Приморско, който се е смятал за доста беден, всъщност е обитаван от много заможни за времето си тракийци.
Изработката на апликациите, от друга страна, показва, че те са направени от майстор златар, който изключително добре познава материала и не е аматьор.
Съкровището е било поставено като дар в камерата на гробницата, а археолозите предполагат, че в нея е имало и други артефакти от злато, но най-вероятно са били откраднати от иманяри.
Запазването на златните апликации се обяснява с потайното място, което е избрано при евентуално оскверняване на гробницата.
Предполага се, че гробницата е на тракийски владетел, който е управлявал териториите около Приморско през Античността.
След като бъде направено подробно изследване на златното съкровище, то ще бъде изложено в Историческия музей в Приморско.
Коментари