Съд за парфюми от Микенската епоха – XIII век, беше намерен при разкопки в местността Бресто край разложкото село Баня. Съдчето се нарича алабастрон и археолозите са намерили в него и неизвестна засега течност.
Рядката находка е била намерена в тясна уличка до голяма постройка в местността. Предстоят анализи на архитекта, които да установят какво е точното съдържание, споделят специалисти от Нов български университет.
Засега е ясно, че съдът е на поне 33 века, но едно по-обширно прочуване може да разкрие повече за контактите на Древна Микена с българските южнопланински райони.
От историческите сведения е ясно, че по време на късната бронзова епоха е изградено първото укрепено селище край Разлог. Най-вероятно е служело за отбранително съоръжение, защото в линеарните текстове се говори, че някои от микенските дворци взимали сериозни мерки за отбрана.
В началото на XII век Източното Средиземноморие е разтърсено от икономически и политически кризи. Това бавно е довело до загиване на микенската цивилизация и пълното разпадане на хетското царство в Анантолия.
Век по-рано обаче микенските владетели се опивали да се предпазят от подобна разруха чрез разширяване на укрепителните си граници.
Една от целите на проучванията в Бресто е да установи същината на контактите между силно укрепеното селище и микенските владетели.
Местоположението е стратегическо – то се разполага между Рила, Пирин и Родопите. През годините на това място са откривани пластина от бивна на глиган и част от микенски церемониален шлем.
Тази година в проучването на района са се включили от археолози от Нов български университет, Лудвиг-Максимиланс университет в Мюнхен и Регионалния исторически музей в Благоевград.
Коментари