Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Рецептата за Философския камък на Исак Нютон бе разгадана

Рецептата за Философския камък на Исак Нютон бе разгадана

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k731
Нютон

Открит и разчетен бе един от тайните ръкописи на Исак Нютон, разкриващ негова рецепта на изработване на Философския камък. Материалът е част от колекция, съставена през XVII век.

Философският камък е митична субстанция, за която алхимиците вярвали, че има магични свойства и може да помогне на хората да постигнат безсмъртие.

Ръкописът се е появил по време на търг в Пасадена, Калифорния на 16 февруари тази година, а купувачът е фондация Химично наследство от Филаделфия.

Текстът се съхранява от фондацията, а от него се интересуват както специалисти по история, така и съвременни химици. Това е един от най-редките ръкописи, откривани наскоро, пише Live Science.

Документът съдържа указания за приготвянето на философски живак, за чието изготвяне Нютон е използвал латински текст на известен за времето си химик.

Заглавието е Подготовка за живак за Философски камък от атимимон и звездовиден регулус (химични елементи), взети от ръкопис на американски философ.

Бележките на Нютон представляват огромен интерес за нас, тъй като разкриват част от алхимичната му дейност, разкрива ученът Джеймс Волкък.

До средата на XVIII век алхимиците разпространяват идеята, че всеки метал може да се разпадне на съставните си части и от тях да се образува друг, по-ценен метал, като например злато.

Според алхимията само с Философски камък това разпадане и преобразуване на металите е възможно. Освен да превръща оловото в злато, за Философския камък се вярвало, че може да помогне на хората да постигнат безсмъртие.

Според научните предположения Нютон е използвал рецептата за разработване на философски живак от американския химик Джордж Старки. Той завършва Харвард и се мести в Англия през 1650 година, за да работи рамо до рамо с най-изтъкнатите за времето химици.

Старки е публикувал част от своите трудове под псевдонима Ейренаус Филаледес, което му е позволявало да разработва материали, непозволени през тази епоха.

Нютон е коригирал оригиналните бележки на Старки, а на гърба на ръкописа е описал свой експеримент за дестилиране на уранова руда.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest