Екип от български и японски учени са намерили на Витоша рядка и безценна бактерия, която може да предизвика истинска революция в световната медицина, заради което е определяна като бактерия, по-ценна и от златото.
Според експертите, основавайки се на тази бактерия, в бъдеще ще могат да се създават биочипове, благодарение на които да се възстановява зрението на слепи хора, а инвалидите отново ще могат да използват краката си, като се възстановят прекъснатите нервни връзки.
Проучванията на бактерията още са в самото си начало, но предстоят и опити за създаването на биочип, обясняват учените от Института по електроника към БАН и Биологичния факултет на Софийския университет пред вестник Телеграф.
Смята се, че бактерията, открита на Витоша, ще помага и при ранната диагностика на ракови заболявания. Тя може да произвежда и пигменти, които биха били полезни при откриването на тежки метали в замърсена вода.
Бактерията е открита съвсем случайно в близост до хижа Алеко на Витоша, разказва професор доктор на техническите науки Иван Недков от Института по електроника.
От 2005 година Институтът работи съвместно с японски учени. При една от обиколките на Витоша един от японците попада случайно на въпросната бактерия при един от планинските потоци.
Откритието е наречено лептотрикс, като може да се разглежда само с помощта на специална техника. Тя произвежда нанотръбички, които когато се наслоят, създават червеникавата утайка на водата.
Именно необичайното оцветяване бактерията е привлякло погледа на японския експерт, който е стигнал до извода, че лептотрикс вирее предимно в чистите води.
Потоците на планината в близост до София от години са познати на туристите, които участват в походи на Витоша. Съществуват десетки легенди за необикновените и лечебни свойства на тази вода и хиляди хора се стичат ежегодно за търсят изцеление в планината.
Коментари