Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Учени: Бебетата имат расови предразсъдъци

Учени: Бебетата имат расови предразсъдъци

Учени: Бебетата имат расови предразсъдъци

Тримесечните бебета имат расови предразсъдъци към жени от други етноси, твърдят учени от държавния университет в Канзас. Експертите смятат, че неприязънта на расова основа обаче може да бъде преодоляна с няколко прости упражнения.

Авторът на изследването – професор Пол Куин, е прекарал повече от десет години в опити да разбере по какъв начин бебета класифицират раса и пол въз основа на техника, измерваща техните реакции, докато невръстните наблюдават постоянно сменящите се снимки на хора от различни етноси.

Куин твърди, че на шестмесечна възраст бебетата ясно различават хората от европеидната, азиатската и африканската раса. Той е открил, че на девет месеца бебетата вече отличават само расови категории, но не са в състояние да различат лица на отделни хора, прилежащи към по-слабо познати раси.

Например белите бебета могат да идентифицират лицата на хора от европеидната раса, но е по-малко вероятно да видят азиатски или африкански лица като отделни индивиди.

В последното си проучване, публикувано през юли в списание Сайънс, Куин и сътрудниците му в Китай използвали снимки на хора от Африка и Азия. Снимани били усмихнати и ядосани лица на петима китайци и петима кенийци.

Снимките били показани на китайски деца от четири- до шестгодишна възраст. Малките доброволци определили азиатските лица като щастливи, а африканските основно като гневни. Целта на упражнението бе да се види дали вродените расови предразсъдъци могат да се променят, казва Куин.

Упражнението продължило с даване на имена на африканските лица. Децата трябвало да гледат в продължение на 30 минути всяко едно снимано лице – гневно или усмихнато, като в същото време чували името му. След това участниците отново изгледали снимките на всички китайци и кенийци. Оказало се, че веднъж разбрали, че африканците са отделни личности, децата вече имали по-високо мнение за тях.

Смятам, че расовите предразсъдъци могат да бъдат преодолени още в най-ранна детска възраст, казва Куин, просто трябва да знаем повече. Социалните пристрастия се основават на визуалното възприятие, а това може да бъде поправено, казва още той.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest