Последно проучване показа, че хората, които имат проблем със съня, имат по-голяма чувствителност що се отнася до болката за разлика от тези, които имат нормален сън през нощта, и могат да издържат много повече на болка.
Изследването е направено от Международната асоциация за изследване на болката. Анализът на работата им е показал, че чувствителността има пряка връзка с времето, необходимо на човек да потъне в сън. Доскорошното научно мнение свързваше търпимостта на болката с продължителността на съня.
Мащабното проучване е правено в Норвегия. То е обхванало повече от 10 хиляди скандинавци на възраст между осемнадесет и осемдесет години. При теста, на който всички са подложени, участниците в опита трябвало да потопят ръцете си в ледено студена вода, за да се види колко време ще издържат различните категории хора.
В резултат на това изследване учените успели да установят, че с по-ниска търпимост на болка са 52 на сто от хората, страдащи от безсъние по-често от веднъж седмично.
Това е и причината те да извадят ръцете си по-рано от водата. Само 32 процента от взелите участие в опита са съумели да държат ръцете си в ледената вода по време на целия тест, чиято продължителност била 106 секунди.
Д-р Бордж Сивъртсен от Норвежкия институт по обществено здраве в Берген съобщи: Очевидно е, че съществува силна връзка между болката и съня, като безсънието увеличава както вероятността, така и силата на болката.
След първоначалното събиране на данни и проведените тестове, участниците в експеримента трябвало да попълнят въпросници, от които учените да изградят представа за начина им на живот и защо някои от тях издържат повече на болка за разлика от други.
В бланките се съдържали и въпроси относно смущения в съня, включително безсъние, общото време на сън и необходимото време, за да заспят.
В крайна сметка се оказва, че хората, които първи извадили ръцете си от ледената вода, били тези, на които им трябвали повече от 30 минути преди да заспят.
Проучването разгледало и други фактори, влияещи на съня и възприемането на болката, като хронични болки и психологически стрес.
Коментари