Тази нощ в 04:04 часа сутринта настъпи астрономическата есен. Есенното равноденствие в България беше посрещнато с прогнози за слънчево време, но типични за есента по-ниски температури.
Тази година есента ще е придружена с обилни валежи и студове. От днес в по-високите върхове дори започна да вали сняг.
Есента е преходен сезон между лятото и зимата и официалният край на сезона е с настъпването на зимното слънцестоене, което в Северното полукълбо идва на 21 декември.
Есенното равноденствие е положението, когато денят и нощта са равни по продължителност, в следствие на движението на Земята около Слънцето.
В старогръцките митове се смята, че това е времето, когато Персефона слиза при своя съпруг – богът на подземното царство Хадес и прекарвала при него 6 месеца в годината.
Това отключвало тъгата на нейната майка – богинята на плодородието Деметра. Тъгата на богинята се разпростирала по цялата Земя и довеждала зимата.
Есенното равноденствие е сред едни от най-енергийни дни в годината. То е символ на плодородието, равновесието и мъдростта. През този период процесите в природата се насочват навътре.
За българския фолклор есента е сезон, в който змейовете се прибирали в своите пещери, а на Земята настъпвал тъмния период от годината.
Докато не върнем часовниците си с 1 час назад, Слънцето над страната ни ще изгрява в около 7 часа и 15 минути и ще залязва в 19 часа и 15 минути.
Коментари