Според последните проучвания гръбначните се прозяват, за да охлаждат мозъка си. Покачването на неговата температура най-често се появява при стрес и умора.
Учените казват, че прозявките са един от най-сложните за изучаване рефлекси. Макар че всеки път изглежда еднаква, прозявката се появява по различни причини и изпълнява различни функции.
Доктор Андрю Галъп от Щатския университет в Ню Йорк е провел експерименти с плъхове, които са доказали, че прозяването се предизвиква от бърза, но лека промяна в температурата на мозъка с около 0.1 градус по Целзий. Плъховете спрели да се прозяват, след като температурата се нормализирала.
Стресът и умората са най-честите причини за покачване на температурата на мозъка, а прозяването помага за неговото охлаждане. Това категорично отхвърля тезата, че хората се прозяват, само когато са отегчени.
Една от най-широко разпространените теории за прозявката е, че тя държи мозъка буден, когато сме подложени на стрес.
Прозявката е характерна и с заразителния си ефект. Както при хората, така и при животните щом един член се прозява, това се предава и на останалите от групата. Според научните наблюдения това е рефлекс за защитаване на групата.
Заразителният ефект на прозявката се обяснява и като израз на съпричастност на останалите членове на групата към прозяващия се.
Изследване на учените от университета в Мериленд е показало, че при прозявката, която трае средно 6 секунди, в мозъка настъпват сложни химически процеси.
Грегъри Колинс, който е изследовател към Здравния научен център в тексаския университет в Сан Антонио, САЩ, е успял да идентифицира няколко химични промени, които настъпват в мозъка при прозявка.
Американският учен заявява, че най-погрешната теория, свързана с прозявките е, че те са начин за доставяне на по-големи количества кислород в мозъка.
Сред установените факти за прозявката е, че хората са склонни повече да се прозяват и през лятото. Повечето хора се прозяват, когато видят някой друг да го прави. Изключение от това правило са кърмачетата, аутистите и шизофрениците.
Коментари