Мравките най-добре улавят въглеродния диоксид в атмосферата. Тези хитри насекоми са най-активните биологични агенти на ерозията на минералите, гласи 25-годишно проучване, публикувано в списание Geology.
Ученият Роналд Дорн от Университета на щата Аризона е разгледал как осем вида мравки, термити и обикновена пръст действат на двата типа разпространени минерали-калциеви и магнезиеви силикати.
Изследването е проведено в рамките на двадесет и пет години, като експертите са разглеждали шест зони в щатите Аризона и Тексас.
Специалистите проверили състава на почвата и стигнали до извода, че благодарение на мравките минералите по-бързо /от петдесет до триста пъти/ се превръщат в магнезиев и калциев карбонат (MgCO3 и CaCO3).
Междувременно към минералите се присъединява и въглероден диоксид от атмосферата. Калциевият карбонат е основната съставка на мрамора, варовика и кредата.
Според Роналд Дорн мравките могат да бъдат използвани много предвидливо от човечеството за отнемане на вредния въглеродния диоксид от атмосферата.
Нещо повече - ученият смята, че едно такова иновативно решение би могло да бъде много по-ефективно и безопасно от трупането на CO2 в подземни помещения.
Роналд Дорн сподели и друго свое виждане. По думите му през последните 65 милиона години климатът на Земята се е изменил и е станал по-хладен.
Според ученият това явление е причинено от хидрологията, тектониката и дори от промени в растителността. Появата на повече видове мравки в началото на палеоцена карат специалистите да мислят, че тяхната активност също е отговорна за по-ниски температури през кайнозойската ера.
Коментари