Най-древните останки на жена, живяла преди 4, 4 милиона години, откриха антрополози неотдавна в етиопската пустиня.
Находката хвърля нова светлина в реконструкцията на произхода на Хомо сапиенс. Жената, която експертите кръстили Харди е от вида ардипитек (Ardipithecus ramidus), а скелетът й е без липсваща костица.
За пръв път частични останки от ардипитек са открити в началото на 1990 г. Най старите досега фосили са на австралопитека Люси, който е живял преди 3, 2 млн. години.
Новата находка показва вида, живял много по-близо до първия прародител на човека, който населявал нашата планета преди около 6 милиона години.
Видът на Харди разделя еволюцията на два отделни клона - човешки и на човекоподобната маймуна.
Подобно на съвременните хора, Харди може да ходи изправена и не използва ръцете си за подпомагане на предните крака, като правят шимпанзета.
Въпреки това, този вид си остава примитивен, защото палеца на ръцете все още стърчи, което показва, че за тези човекоподобни "любовта" за катерене по дървета все още била много силна.
Фактът, че много от характерните черти на Харди не се проявяват при съвременни африкански маймуни, навежда експертите на мнение, че човекоподобните маймуни всъщност са се развили малко по-различно от хуманоидите, въпреки общия прародител.
Коментари