Австралийски учени откриха в геоложката формация Гоугоу (Gogo) в Западна Австралия вкаменените останки на бременна риба от епохата Горен Девон отпреди 380 млн. години, която е най-ранният открит досега животински вид, използвал за размножаване вътрешното оплождане, т. е. първото животно осъществявало полов актов за продължаването на рода, съобщава Nature.
Ембрионът бил открит в тялото на Incisoscutum ritchiei – изчезнал вид челюстна бронирана риба от клас Placoderms, която според учените е живял в периода преди 430-360 млн. години, съобщава Live Science. Зародишът с дължина 5 см. е видимо развит.
Според специалистите, до появата на този вид риби, всички известни процеси на оплождане на Земята са били външни, т. е. както при повечето съвременни риби – с хвърлянето на хайвер и оплождането му от мъжките, след което зародъшът се развива извън тялото на майката, посочва един от авторите на изследването, д-р Зерина Йохансон (Dr Zerina Johanson), палеонтолог от Националния музей за естествена история (Natural History Museum) в Лондон, цитирана от Science Daily.
“Към този момент това е бил най-сложният и напреднал от еволюционна гледна точка механизъм за продължението на рода. Откритието е изключително важно, тъй като откриването на следи от репродуктивната биология в останки с такава възраст е почти невъзможно”, коментира д-р Йохансон.
Учените посочват, че самците на Incisoscutum ritchiei имали в областта на опашката специален тазов плавник, който се използвал за захващането на женската по време на полов акт, подобно на механизма на съвъкупление на днешните акули. “Част от този плавник може да се разглежда като еректилен орган. Той се помества във вътрешността на женския организъм и се използва за внасянето на мъжките полови клетки”, разяснява процеса на сексуалния акт на праисторическите риби водещият автор на изследването Джон Лонг от Университета “Монаш” (Monash University) в Клейтън, Австралия и специалист по палеонтология на Музея на Виктория в Австралия, цитиран от BBC News.
По-рано, през май 2008 г., екипът на Джон Лонг откри в същата геоложка формация и останките на смятаната тогава за най-старата майка на света – друг вид панцерна риба, Materpiscis attenboroughi.
Австралийските изследователи посочват, че паралелно с развитието на процеса на вътрешно оплождане при Incisoscutum ritchiei, подобна схема може да се е развивала и при други видове от същата геологическа епоха. “Оказва се, че сексуалният процес е бил много по-широко разпространен сред праисторическите обитатели на планетата. Досега смятахме, че външното оплождане е бил основен и почти единствен способ за продължаването на рода за доста по-дълъг период от време”, заключава д-р Йохансон.
Коментари