Ново устройство на екип германски учени ще ни помага сами да създаваме и да контролираме сънищата си. Изобретението се базира на електрически импулси в определени части на мозъка.
Научният екип от Франкфурт твърди, че намеса във фазата на съня, през който сънищата се появяват и в който електрическата активност на мозъка е подобна на тази при събуждане, може да повлияе на сънуваното.
Смята се, че през тази фаза на съня сънуващият осъзнава сюжета, който сънува, и дори може да го контролира. Самият сънуващ обаче не разбира, че сюжетът е просто сън, а не действителност, заради което не може да предвиди какво ще се случи.
В науката е известна и фазата на светлия сън, което е състояние, когато сънуващият може да контролира действията си в съня – като да избяга от преследвача си например.
Тези фази на съня освен в немското научно проучване залягат и в основата на определени форми на будистката медитация.
От лабораторните изследвания учените са установили, че на осъзнатите сънища може да се влияе чрез електрическа стимулация от Гама-вълни в страничните дялове на мозъка.
Немската психоложка и специалист по съня Урсула Вос, заявява че след проведен експеримент върху 27 мъже и жени, при който са изпращани електрически импулси към фронталните и странични дялове на мозъка, доброволците са заявили, че са виждали съня си като на екран.
Процедурата с използване на електрически вълни са наистина болезнени, като използваните честоти от научния екип са били 2 Hz, 6 Hz, 12 Hz, 25 Hz, 40 Hz, 70 Hz и 100 Hz.
След като са се събудили, пациентите от опита са заявили, че са можели съзнателно да променят действията си в съня.
"Ние стимулираме мозъка без проникване и сме в състояние да променим състоянието на съзнанието в рамките на съня. Това е чудесно, защото това ще ни позволи да влияем върху мозъчната активност, като използваме метода без странични ефекти" – заявява Вос.
Според изследователите новото устройство за сънища ще помага при облекчаването на някои симптоми на шизофрения или обсесивно-компулсивно разстройство.
Коментари