Екип от немски учени твърди, че са открили най-старата писменост в света. По думите на немския учен Харалд Харман, който е експерт по културна история, археомитология и история на писмеността, най-старата писменост е открита в село Търтърия, Румъния.
Писмените знаци са били издълбани върху глинени плочки. Самите артефакти са били открити от археолога Николае Власа още през 1961 година при разкопки на древен гроб в западния окръг Алба.
Откриването на древните плочки разбунва научната общност и буди редица противоречиви мнения. Една част от учените не са склонни да се съгласят с изводите на проф. Хърмън, защото глината, материалът от които са направени плочките, не позволява въглероден анализ.
По този начин датирането им не може да се извърши с категоричност. Според първоначалните оценки на експертите артефактите са датирани около 2700 г преди Христа.
Но направен е въглероден анализ на човешките останки, които са открити редом с тях в древния гроб, кара откривателите да променят мнението си.
Експертите са установили, че костите са на приблизителна възраст 7300 години.
Това означава, че плочките са били изработени около 5300 година преди Христа и са около 1500-2000 години по-стари от първите открити надписи в Месопотамия, които са датирани от 3500 – 3300 година преди новата ера.
Авторът на откритието проф. Харман е автор на повее от 40 книги и редактор и съредактор на 20 антологии по антична история и археология. Според него откритието потвърждава теорията му, че най-старата цивилизация на Земята е всъщност Дунавската.
Дунавската цивилизация предшества поне с хилядолетие шумерската, Която дълги години незаслужено носи титлата „Люлка на цивилизацията”.
Проучванията на немския учен са подробно представени в документалния филм „Дунавската цивилизация”.
Коментари