Вселената упорито крие загадките си. Нито квантовата физика, нито общата теория за относителността, нито дори така модерните напоследък Теория на струните и Обща теория на всичко могат напълно да обяснят всичко около нас.
Поредното доказателство е откритието на учените от Хайделбергския университет. Екип от астрономи начело с д-р Елизабета Кафау откри звезда, чието съществуване не се поддава на обяснение от нито една известна физическа теория.
Непознатия до сега на науката космически обект е съставена почти изцяло от водород и хелий. Съдържанието на по-тежки химически елементи, т.нар. „звездни метали“ е минимално.
Авторът на откритието д-р Кафау коментира: „Според всички теории звезди, като тази, която открихме, не би трябвало да съществуват. Масата им, както и количеството на „метали“ в тях е толкова ниско, че те ни биха могли да бъдат стабилни. Това противоречи на повечето от представите ни за зараждането на вселената и раждането на звездите“.
До скоро физиците и космолозите се обединяваха около мнението, че първите възникнали елементи след Големия взрив са хелий и водород, както и малки количества литий.
Всички останали елементи, наредени в Менделеевата таблица са се образували много по-късно, в резултат на експлозии на звезди.
Според теоретичната физика, всяко следващо поколение звезди се е обогатявало с елементите на предходните и при избухването се в края на жизнения си цикъл на свой ред е образувало нови звезди.
Доскоро учените смятаха, че съдържанието на определени елементи в ядрото или обвивката на звездите може да се използва като показател за възрастта им.
Ако това е вярно, то предполагаемата възраст на новооткритата в съзвездия Лъв звезда е на приблизителна възраст от над 13 милиарда години.
Това означава, че не само е най-старият небесен обект във познатата ни Вселена, на е и една от първите образували се звезди.
Коментари