След многогодишни наблюдения на галактиката Водовъртеж астрономи установиха, че водородна мъгла е ключът към образуването на звездите в галактиките.
Според научните наблюдения звездите се появяват, само ако ги заобикаля водородна мъгла, която да сваля газа в огнищата на звездообразуване.
Откритието на астрономите е публикувано в 5 последователни научни статии в Astrophysical Journal.
В трудовете си специалистите разкриват, че за последните 4 години са успели да създадат пълна карта на гигантските молекулярни облаци в спирална галактика, подобна на нашия Млечен път.
Освен това са определили точното количество на молекули водород в тях, което им е помогнало да свържат химичния елемент с появата на звездите в галактиките.
Ева Шинерер от Института по астрономия в Хайделберг, Германия споделя, че картината, която са получили, не съвпада с предишните представи на учените за молекулярните облаци.
Шинерер и колегите ѝ наблюдавали галактиката Водовъртеж (М51) с френския интерферометър PdBI и испанския радиотелескоп IRAM 30 от 2009 година.
Изследваната галактика Водовъртеж се намира на сравнително близко разстояние от Земята – на 23 милиона светлинни години и е обърната с "лице" към планетата ни.
Продължителните наблюдения позволили на учените да получат висококачествени снимки и да изучат свойствата на над 1500 облака неутрален газ, в които възникват млади звезди.
Когато учените започнали да съставят карта на раждането на звездите, те обърнали внимание на един необичаен факт – почти половината водород, който трябвало да се намира в тези облаци, се намирал извън техните предели.
Астрономите смятат, че тези струпвания от газ, който в последствие са наречени от учените водородни мъгли, са ключът към формирането на звездите.
Мъглата свива облака от неутрален газ, което му позволява да достигне тази висока плътност, която е необходима за появата на звездни зародиши.
В близко време учените ще се опитат да открият аналогични структури и в други галактики.
Коментари