Днес се отбелязва празникът на Хелоуин с различни дейности като маскиране, дълбаене на тикви, гледане на филми на ужасите и погаждане на страховити номера.
Необходимо е костюмите за празника да пресъздават страховити персонажи като вещици, вампири, демони, скелети или призраци.
С течение на времето е станало модерно да се пресъздават и популярни анимационни и филмови герои, както и различни изпълнители от музикалната сцена.
По стара традиция хората, подарили този празник на света, от Ирландия и Шотландия са дълбаели репи, спомняйки си по този начин за душите, държани в чистилището.
С емигрирането им в Северна Америка те заместили ряпата с тиква, която била по-лесна за дълбаене, и по този начин оранжевото се превърнало в традиционен цвят на Хелоуин.
Денят на Вси светии е утвърден от папа Григорий IV през IX век, който постановил 31 октомври да бъде ден за прослава на всички християнски светци и мъченици.
В румънското градче Бран вече са готови да посрещнат гости по случай знаменития празник.
В този град се намира замъка на граф Дракула – един от най-харесваните персонажи, свързани с Хелоуин.
Заради тъмната слава на Влад Цепеш, наричан Дракула, мястото е много привлекателно за хората, които искат да изкарат един незабравим празник на Вси светии.
За туристите са подготвени много маски и различни вампирски атрибути.
Замъкът в град Бран се намира на 3 часа път от град Русе, затова се очаква много българи да посрещнат празника в северната ни съседка.
Историческите хроники не посочват конкретни свидетелства, с които да се докаже, че Влад Цепеш е живял в Бран.
Историята разкрива само, че румънският владетел е ползвал тъмниците в града по време на османската окупация на Трансилвания.
Крепостта е построена през XIII в. от рицарите на тевтонския орден.
Тя е интересна за посетителите с подземията си, тесните извити стълби и множеството тайни коридори.
За Дракула напомня стаята, в която има събрани различни уреди за мъчения, а отделно е направена специална експозиция, посветена на инквизициите.
Коментари