Спартак оживява в родното си село Склаве, община Сандански. Китното южно селце се смята за родното място на легендарния тракиец, който покорява гладиаторската арена, а след това повежда и най-голямото робско въстание в древен Рим.
На централния площад в селото легендата за Спартак ще оживее с нова сила. От кметството са изготвили дългосрочен проект, който ще превърне санданското село в атрактивна лятна дестинация.
От следващото лято селският площад ще бъде ограден с дебело, автентично въже, а на импровизираната арена шестима, специално подбрани яки младежи и мъже ще демонстрират гладиаторските си умения в битки.
За по-голяма достоверност са отделени средства от бюджета на селището за закупуване на автентични римски бойни облекла, сандали и тоги. Финансите ще стигнат и за оръжия, които имитират използваните по времето на Спартак, гладиуси, мечове и мрежи.
Селските „гладиатори“ ще имат на разположение няколко месеца за да получат специализирано обучение, което ще им позволи възможно най-автентично и безопасно да размахват мечове и копия насред селото.
Любителите на нестандартни атракции ще бъдат изненадана от точността, с която селото е решено да възпроизведе автентичната атмосфера от тази епоха. Освен демонстрации на гладиаторски битки ще бъде възстановен и пазара за роби.
Най-запалените и смели посетители ще могат да опитат храни и напитки, приготвени по традиционни древноримски рецепти – хляб от овес, печено и варено месо, грозде, стафиди, вино с мед, орехи, коприва и много други.
И ако никога не сте чували за китното селце и се затруднявате дори с намирането му на картата, не бива да се притеснявате.
Община Сандански и кметството на село Склаве са се постарали максимално да ориентират бъдещите посетители. Специални табели, които да привлекат и насочат българските и чуждестранните туристи, ще бъдат поставени по пътя от Мелник, та чак до центъра на родното село на Спартак.
Коментари
Направих проучване след това и ето:
Склаве е на френски произхожда от латински:
На латински склавус,което произхожда от гръцки,а пък то от своя страна идва от етнонимският Слав,защото по тяхно време много славове са били Поробени.