Баенето спада към традиционната българска магия и лечебни обреди. Смятано от някои за суеверие и „бабини деветини”, баенето има огромна сила и до ден днешен е широко разпространено по нашите земи.
Баенето е едно от ценните неща, останали мистичното ни културно наследство. Представлява вид лечебен обред. Произлиза от словесна формула „баилка”, с твърдо установен и устойчив текст, който се произнася обикновено тихо от посветеното лице.
Обикновено заклинанието се изрича от баячка или врачка с цел да се прогони или умилостиви болестта и да бъде излекуван обектът.
Подобен вид лечебен обред е засвидетелствано по нашите земи още по времето на траките.
Още древният летописец Ариан е писал за нимфи, способни да баят, чрез което премахвали човешките болки и страдания.
В голяма част от баилните формули се забелязват характерни архаични черти. Това е показателно за споменатата тяхна устойчивост. За разлика от магьосниците, гонени и презирани през различни исторически епохи, то баячката винаги е била уважавана личност.
Това било поради факта, че се явявала като лечителка на всевъзможни заболявания – известни и неизвестни. И тъй като преди години лечебниците и болниците били рядкост, то баячката олицетворявала най-близката медицинска помощ.
Баячки могат да бъдат както жени, така и мъже. Те обикновено са изключително добре запознати с лечебните свойства на билките и билколечението.
Познават из основи и човешката анатомия, защото не рядко се е налагало да правят превръзки на счупени крайници и дори да извършват по-елементарни хирургически операции.
Самото баене, както и съпътстващият го магически обред, имат и друго медицинско свойство – психотерапията. Става въпрос за въздействие на психическо ниво с цел цялостно оздравяване.
В миналото се е смятало, че баячката лекува не само тялото, но и душата. Пример за това са популярните баяния против страх, или както е познато на всички - леене на куршум.
Баенето премахва, на първо място, психическото неразположение или по-точно – страхът, който причинява физическо такова.
Коментари