Собствениците на котки явно се досещат, но вече и учените доказаха, че домашните ни любимци са отдавна намерили начин да манипулират стопаните си, съобщава Би Би Си.
Изследване в университета в Съсекс показва, че котките използват определено мъркане, предизвикващо жал и умиление, за да накарат да им се обърне внимание и да им дадат храна. Това специално мъркане се различава от обикновеното мяукане и повече прилича на плач на бебе. Учените смятат, че котките нарочно използват този звук, защото е труден за игнориране.
Д-р Карън Маккомб, автор в изследването, споделя, че собствената й котка я вдъхновила за изследването.
С обикновеното мяукане те нищо не постигат, най-много да бъдат изхвърлени сутрин от леглото. На жалното мяукене може да събуди състрадание и да вдигне стопаните от леглото, за да дадат храна на любимците си.
За да се изследва случая, притежателите на котки били помолени да записват мъркането на своите котки - и обикновеното мяукане и жалното.
Записите показали, че жалното мъркане е по-неприятно и трудно за игнориране от обикновеното мяукане. Според учените, това се дължи на способността на котките да издават високо- и нискочестотен звук по едно и също време.
Способността да мъркат жално развиват най-вече котки, които живеят сами със собственика си, а не в големи семейства, където на такова мъркане може и никой а не обърне внимание.
"Не сме сигурни какво точно става в главите им, но те се опитват да ни манипулират и като се научат го правят нарочно", казва д-р Маккомб.
Коментари