Бълнуването е много често срещано състояние. Някои хора го изговарят думите неясно и не се разбира какво точно говорят, но други изговарят думите съвсем отчетливо – почти можеш да разбереш какво се случва в съня на човека.
Има и случаи, когато хората буйстват по време на бълнуването. На какво се дължи говоренето насън и има ли нещо общо със здравето на хората, да разгледаме в следващите редове.
Говоренето на сън или бълнуването е част от парасомнията. По този начин се наричат всякакви състояния, които ни се случват по време на съня, но са нежелани. Към парасомнията се причислява и сомнамбулизмът.
Смята се, че това състояние (бълнуването) може да се е появило вследствие на някакъв стрес или на желание на изразим емоция, която в реалността не изказваме.
Понякога бълнуването може да е предизвикано от употребата на алкохол, някакви таблетки, депресивни състояния. При голяма част от хората се появява вследствие на преживяна много силна емоция или на липса на достатъчно сън.
Много често казаното от вас остава заключено в съзнанието ви. На следващата сутрин не вярвате на разказите на хората до вас, че действително бълнувате.
Смята се, че бълнуването с неясни думи се случва по време на NON-REM или на REM съня. REM в буквален превод на български е бързо движещи се очи.
В NON-REM съня, думите при бълнуване са неясни и не могат да се свържат в изречение. Ако говорим за нарушение в REM съня, тогава вече думите се изговарят правилно и могат да се чуят ясно от околните.
Тук могат да се появят доста емоционални изказвания – можете да започнете да викате или да говорите силно и ясно, със заповеден тон. Изглежда сякаш сте будни. И от това на следващия ден обикновено не си спомняте нищо.
Смята се, че половината от децата по света говорят докато спят. Това се определя като начин те да се справят с прекаленото количество информация, което са получили с течение на деня.
Ако страдате от бълнуване, това което специалисти съветват като решение на проблема е да промените начина си на живот и основно да избягвате стреса.
Коментари