Първичното безсъние е, когато човек е здрав и няма причини, с които да се оправдае наличното безсъние.
Вторично безсъние е, когато това състояние се дължи на заболявания и съществуващи навици - трябва да се въздейства именно върху тези причини, за да се разрешат проблемите със съня.
Психичните смущения, като депресия и болестта на Паркинсон например, оказват негативно влияние върху развитието на съня.
Използването на лекарствени съставки, дрога и алкохол в големи количества също смущават съня.
Видовете безсъние
- Начално безсъние е, когато човек изпитва трудности при заспиване, които по принцип са породени от безпокойство или изключително голям страх;
- Централното безсъние се характеризира с чести и непрекъснати пробуждания през нощта и основният проблем е в поддържането на съня;
- Финалното безсъние се характеризира с преждевременно събуждане сутрин и често е съпътствано с депресивни симптоми.
Има ли връзка нарушеното психично здраве с безсънието?
В парадоксалния сън човек се опитва да навакса пропуснатото, действа след бездействието в будно състояние. Това нощно търсене е насочено към намирането на начин за взаимно помирение между конфликтните мотиви на деня, които се реализират чрез образите в съня.
При постигане на договореност между противоречивите мотиви на езика на сънищата изчезват предпоставките за натрупване на раздразнение и умора, а следователно се запазва нормата.
Коментари