Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Празници»Зимата си отива на Атанасовден

Зимата си отива на Атанасовден

Зимата си отива на Атанасовден

На 18 януари християнската православна църква посвещава на Свети Атанасий Велики, роден през 295 г. На 23-годишна възраст той е ръкоположен за дякон и участва в Никейския Вселенски събор.

Пет години след това Атанасий придобива епископски сан. Като архиепископ на Александрия той се включва активно в борбата срещу арианската ерес в християнството.

Българите наричат зимния Атанасовден сред зима, тъй като народното поверие гласи, че след празника зимата си отива, защото свети Атанас се качвал на своя бял кон, обличал бяла копринена риза и се провиквал от Балкана: Иди си зимо, идвай лято! .

Ето защо в някои селища на Западна България в ранно утро на Атанасовден хората излизат по високите могили да посрещнат слънчевия изгрев и настъпващата пролет.

В района на град Етрополе те палят огньове и ги прескачат за здраве. На връщане жените и децата берат кокичета и кукуряк и се кичат с тях за благополучие и дълголетие.

В знак на затоплящото се време мъжете в Плевенско се залавят на хоро съблечени по ризи. А в Самоковско вярват, че в деня на своя празник свети Атанас забожда главата си в земята, като по този начин я затопля.

Свети Атанас в Елешница

Според легендата Атанасий имал брат-близнак Андон. Те били ковачи. Преди много години, когато ковашките клещи още не били изобретени, братята работели в ковачницата си.

Желязото прегаряло в пещта и тогава свети Атанасий бръкнал и го хванал с голи ръце. Но после погледнал към кучето, което лаяло със свити отпред лапички, и мигом бил осенен от идеята да измайстори клещите по подобие на кучешките крачета.

От тогава и останал обичаят, двамата светци да се тачат като покровители на ковашкия занаят.

Именници: Атанас, Атанаско, Таско, Наско, Трайко, Танка, Наца, Тана, Ачко, Живко, Траян, Траяна, Татиана, Трайка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest