Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Военна служба за осемгодишни

Военна служба за осемгодишни

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k
Военна служба за осемгодишни

През осемнадесети век, когато имало истински бум от корабни битки, моряците трябвало не само да се отбраняват от врага и да го уцелват с гюлета, но също така и да управляват плавателното средство.

Тогава на някакъв моряк му хрумнала ужасната идея да използват малки момчета, които да тичат и да пренасят боеприпасите по палубата в разгара на битката.

Моряците наричали малките момчета, които използвали за тази смъртоносна работа, барутни маймунки. Тяхната задача била да тичат по палубата с гюлета или барут.

За тази работа според моряците били най-подходящи момчета на осем и девет години, които тичали с риск за живота си, натоварени с чували барут.

Военна служба за осемгодишни

Тези барутни маймунки били деца, които моряците отвличали и след това принуждавали да работят, без да им плащат и без да оставят надежда у децата, че някога ще видят семейството си отново.

Освен че пренасяли барута по палубата, момчетата били принудени и да зареждат оръдията. Докато няколко момчета тичали в разгара на битката, останалите чакали на скришно място, и при смърт на някое от децата излизали да го заместят.

Не по-приятна била съдбата на малките барабанчици, които също били избирани на възраст осем години. Един от големите проблеми в битките бил, че войниците не можели да разберат командите в общия хаос.

Тогава дошла ерата на барабанчиците, които не само щели да предават кодирани команди за битка, но щели да повдигат и духа на войниците. По време на Американската гражданска война малки момчета придружавали войниците в ролята на барабанчици.

Един от най-известните барабанчици бил Джони Клем, който на единадесетгодишна възраст избягал от дома си, за да се присъедини към Армията на Съюза.

Момчета като Джони изпълнявали функцията на талисмани и били изпращани в разгара на битката невъоръжени. Толкова много деца били въвлечени в тази война, че тя получила прякора Войната на Момчетата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest