Когато общуваме, ние често забравяме, че докосването е част от възприемането на света. Дори лекото докосване може да промени мисленето ви.
Така например клиентите, които са леко докосвани от келнерките, след това оставят по-щедър бакшиш отколкото онези, които не са усетили допира на ръката й, дори без да са го осъзнали.
Когато леко докоснете ръката на някого, когото молите за помощ, има по-голям шанс да ви помогне, отколкото ако сте на един метър разстояние.
Силата на лекото докосване на рамото не се оценява по достойнство. А точно то засилва отстъпчивостта на хората. Ако някой докосне рамото ви, вие ще сте по-добронамерени към него.
Ако докосването, което трябва да е съвсем леко, се повтори още веднъж, добронамереността ви към дадения човек ще нарасне двойно. Това не е реакция, която можете да контролирате.
Като цяло обаче това важи най-вече за мъже, докосвани от жена. Ако ги докосне мъж, в тях се пробужда лека агресия. При жените няма значение какъв е полът на докосващия.
Докосването е символ на власт. Хората, които често докосват другите, обикновено са със социален статус, по-висок от техния. Смята се, че хората, които докосват другите, имат голяма власт в обществото.
Докосването има различни форми и затова може да предаде различни емоции. По време на експеримент доброволци трябвало да стоят с гръб към докосващите ги хора.
По докосването те трябвало да разберат каква емоция изпитва човекът, който ги докосва – симпатия, любов, страх, гняв, погнуса. Точността на позналите какви точно са емоции била над осемдесет процента.
Коментари