Ето няколко съвета, които можете да приложите, ако заспивате трудно:
Много често безсънието се дължи на преяждане. Затова вечерята трябва да бъде лека и да се поема най-малко два часа преди лягане за сън.
Хората, които имат трудности със съня, не би трябвало да се тревожат. Препоръчително е да използват часовете, през които не могат да спят, за четене на нещо полезно. Много често това е време, когато мозъкът е в състояние да усвоява сложни идеи и концепции.
След време сънят ще дойде и това е далече по-добро, отколкото да се мятате безспир в леглото. Късните вечерни часове могат да се употребяват и за дълги разходки на чист въздух или за физически упражнения. Безпокойствието от липсата на сън е много по-вредно, отколкото самото безсъние.
Едно полезно упражнение, което много често донася сън, е да се легне по гръб с ръце встрани и леко разтворени крака. В тази поза трябва да се диша дълбоко и бавно през носа. Мисълта трябва да се съсредоточи върху дишането, а тялото да се отпусне напълно. Сънят ще дойде, а и дори това да не стане, позата и дишането ще освежат тялото и ще ви донесат отмора.
Физически умореният човек заспива веднага. Предприемете след вечеря разходка или играйте някакви игри, за да предизвикате здравословна физическа умора и да отстраните напрежението. Физическото натоварване е най-добрата противоотрова срещу емоционалното напрежение. След като напрежението се премахне, сънят няма да закъснее.
След известна възраст някои хора започват да се будят рано, най-вероятно защото вече се нуждаят само от четири или пет часа сън. Ако е така, на тях може да се препоръчва да си лягат доста по-късно, за да не се будят твърде рано сутрин.
Коментари