Защо делфините не кървят до смърт? Морските бозайници са известни с това, че огромните им рани зарастват изключително бързо.
В писмо до журнала за експериментална дерматология Journal of Investigative Dermatology ученият от университета Джорджтаун Майкъл Заслов припомня няколко документирани случая на сериозни инциденти с делфини.
Симпатичните животни били ранени от акули. Ухапванията били по-големи дори и от футболна топка. Но зараствали само за седмици, без да оставят никакви белези, без мястото да се инфектира. Дори без морските бозайници да изпитват болка.
"Това наистина е поразително. Не бих повярвал, ако го видя при човек. Делфинът е животно, еволюирало в океана без ръце и нозе, което плува по-бързо от нас, има интелигентност, която навярно може да се съизмери с нашата социална и емоционална сложност, и което са самолекува по начин, който е направо извънземен в сравнение с това, на което сме способни ние", изумен е Заслов.
В своята работа ученият изучава възможностите на животните за самолечение. Например антимикробните свойства в жабешката кожа или възможността за лечение на рака, която дават морските кучета.
Според Заслов няколко фактора обуславят забележителното зарастване на раните по делфините. Първо, те не кървят до смърт, дори когато имат огромни отворени рани. Ученият обяснява това с факта, че най-вероятно бозайниците използват механизма си на гмуркане, за да "пресекат" кръвотечението и да го насочат към по-маловажни части от тялото, за да има възможност кръвта по раната да се съсири.
Второ - по време на заздравяването, не се наблюдават никакви признаци на инфектиране на раната. Кожата и маста на делфините съдържат съставки с антибактериални свойства. Те предотвратяват възпаления.
Заслов обяснява също, че делфините не показват и типичните реакции на болка. Обикновено дълбока и сериозна рана се отразява на поведението на животните, променяйки хранителните им навици за няколко седмици. Делфините обаче се държат наистина извънземно - хранят се нормално, свидетелстват много гледачи на бозайниците.
В рамките само на няколко седмици делфините напълно заменят липсващата тъкан, независимо от размера й. Възможно е тази регенеративна способност да се дължи на специални стволови клетки, които възстановяват цяла част от тялото си - крак или опашка, например.
Коментари
А за делфините - прекрасни са и сигурно имат още много какво да ни покажат . . .
Що се отнася до това качество на делфините, наистина звучи невероятно, но какво ли няма в природата.