В индийските селца е разпространен от векове доста странен ритуал за хвърляне на бебета от високо. Той се прави с цел новороденото да се радва на добро здраве.
Според традицията бебето трябва да се хвърли от покрив на храм. В индийското селце Мусти, в щата Махаращра, покривът на храма се намира на над петнадесет метра височина.
Това обаче изобщо не е пречка за местните да спазват вековната традиция и те дори не могат да си представят, че могат да я нарушат, за да предпазят детето.
За да не се случи нещастие, до храма са наредени десетина мъже, които държат разпънат дебел плат, върху който пада новороденото, след като го хвърлят от покрива.
Този ритуал се изпълнява както от индуистите, така и от местните мюсюлмани, които вярват, че ако не се спази традицията, бебето ще има здравословни проблеми.
Всички от селцето се събират, за да присъстват на тържеството по случай хвърлянето на бебето. В момента, в който полети, бебето надава ужасяващ писък.
Това обаче изобщо не смущава майка му и баща му, които като бебета са преминали през същия ритуал. В момента , в който бебето тупне върху опънатия плат долу, майка му със сълзи от радост го взима в прегръдките си.
Според жителите на селцата, които спазват старинния ритуал, досега не е имало случай, в който бебе да бъде дори с леки наранявания след падането си от високо.
За да премине бебето през ритуала, преди това родителите му трябва да дадат специален обет в местния храм, за да протече всичко както трябва.
Според противници на ритуала обаче той изобщо не е безопасен за бебетата и те често получават увреждания, които не се забелязват веднага.
Коментари