Съществува голяма опасност от масово оглушаване на рибите. За това алармират учени от Великобритания. Както можем да предположим, виновен за бедствието се оказва човека, който чрез своята дейност постоянно увеличава киселинността на океаните.
Повишените нива на въглероден диоксид в океанските дълбини сериозно нарушава слуховите възприятия на рибите, става ясно от научните изследвания.
Загубата на това сетиво може да доведе до нарушена способност от защита. По този начин рибите ще стават все по-лесна плячка за по-големите и хищни морски обитатели. Това от своя страна може да доведе до необратими промени в морския свят и да наруши значително неговото многообразие.
Повечето риби използват както хората пет сетива - зрение, обоняние, вкус, допир и слух, изразяващ се в долавянето на вибрации.
Както е известно звукът преминава през водата под две форми – вълни от разместващи се частици и вълни от налягане. Рибите могат да чуват чрез вътрешното ухо и страничната линия - акустолатералната система. Интересен е фактът, че най-остър слух имат сомовете и циприндите.
Оказва се, че освен че имат сетива като нашите, рибите страдат и от сходни както при човека проблеми. Един от тях е безсънието. Учените установили, че някои от морските обитатели също страдат от безсъние.
Все пак естествено има и доста съществени различия между обитателите на водния и сухоземния свят. Оказва се, че много риби са способни да променят половите си органи.
Хермафродизмът е по-често срещан сред различните видове риба, отколкото сред която и да било друга група гръбначни животни. Причина за промяната често е промяна на околната среда.
Коментари