Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Амулети и Талисмани»Ръката на Фатима - всичко за амулета

Ръката на Фатима - всичко за амулета

Ръката на Фатима
Снимка: Thirdman / pexels.com
3D куб Ubik за деца и възрастни-15%
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.
14.45 лв.
Виж ››

Преди да заговорим за Ръката на Фатима и защо именно този амулет е толкова популярен по целия свят, нека ви разкажем малко за самата Фатима, защото донякъде с нея се свързва и разделението между сунитите и шиитите, представляващи двете основни течения в ислямската религия.

Пълното име на Фатима е Фатима ал-Захра, която е плод от брака на последния пророк Мохамед и първата му съпруга Хадиджа. Има спорове кога точно е била родена, но се знае, че е през периода 605- 615 г., а самото ѝ раждане е в свещения за мюсюлманите град Мека. Умира през 632 г ( за тази дата също има исторически спорове) в Медина.

Фатима е била любимата дъщеря на Мохамед и макар да идвали много желаещи да искат ръката ѝ, Мохамед в крайна сметка я дал на Али ибн Абу Талиб.

Бащата на Али ибн Абу Талиб всъщност е чичо на Мохамед, но приема последният в дома си, след като той остава сирак. Така Мохамед и Али ибн Абу Талиб израстват почти като братя и вероятно това е причината Мохамед да му се довери и да даде любимата си дъщеря именно на него.

Ръката на Фатима

Децата от брака между Фатима и Али ибн Абу Талиб се явяват всички съвременни потомци на последния пророк Мохамед и именно кой трябва да е наследник на Мохамед и предводител става причина за разделението между шиитите и сунитите. Според шиите ( както и според някои сунити) Али се явява първият законен наследник на Мохамед, докато според сунитите това е Абу Бакр, считан от шиитите за узурпатор.

Да оставим споровете между шиитите и сунитите обаче настрана и да се върнем на Фатима и легендата, свързана с нея. Вероятно знаете, че в мюсюлманската религия полигамията е нещо съвсем нормално и не бихте съдили Али ибн Абу Талиб, който един ден решил да доведе в дома си наложница.

Точно в този момент Фатима приготвяла супа за съпруга и децата си. Тя много обичала Али ибн Абу Талиб и виждайки, че той води друга жена в семейния им дом била толкова разочарована, че не усетила как потопила ръката си във врящата супа. Усетила болезнените изгаряния много по-късно, защото присъствието на друга жена до съпруга ѝ било още по-болезнено.

Впечатлен от подобна гледка Али ибн Абу Талиб, който също обичал много жена си, решил да се откаже от наложницата и бил верен на съпругата си до нейната кончина.

Именно от тази легенда се ражда и амулетът, известен като ръката на Фатима, защото по своята същност ръката е символ на вярата и търпението и се счита, че амулетът предпазва от всякакво зло и носи щастие на онези, които са се сдобили с него.

Хамза - Ръката на Фатима
Снимка: Vika Kirillova

Самият амулет представлява ръка с пет насочени надолу пръсти (в редки случаи пръстите могат да сочат и нагоре), които според шиитите представляват петте члена на свещеното семейство: Мохамед, Фатима, Али, Хасан и Хюсеин (синовете на Фатима и Али). Петте пръста също така напомнят и за основните стълбове в исляма: молитва, вярност, поклонение в Мека, пост и закат (подкрепа за нуждаещите се).

Истината е, че Ръката на Фатима е амулет, който е типичен не само за мюсюлманите, но и за евреите и християните. Подобен символ е съществувал още в Месопотамия и дори в будизма. Може да го срещнете под името Хамса, Ръката на Мириам (в юдаизма) или Ръката на Майка Мария (в християнството). Произходът му е толкова древен, че тепърва предстои да се намерят неговите корени.

Независимо дали ще срещнете амулета с насочени нагоре или надолу пръсти, дали ще е направен от злато, сребро, керамика или пък от камилска кост, то силно ви препоръчваме да го носите винаги с вас под формата на пръстен, обеци, гривна, колие или просто като талисман в джоба си.

Вижте също и всичко за окото на Фатима, който е не по-малко популярен амулет за защита.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

0
Общо гласували: 0
50
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимни