Най-старите като вид динозаври, намирани някога са били с големина на кенгуру и са обитавали Мадагаскар, смятат американски палеонтолози.
На острова в Индийския океан, известен с доста необикновената си флора и фауна, учените намерили кости от челюсти на два динозавъра, за които се смята, че са останки от най-старите представители на изчезналия вид. Откритите кости вероятно са на динозаври, живели преди 230 милиона години - в ранния триас. За съжаление, радио-изотопният метод, който обикновено се използва за датиране на древни находки, има обхват само 50 000 години.
Двата динозавъра принадлежат към вида на прозауроподите - тревопасни, с малки глави и дълги вратове, които можели да ходят както на четири, така и на два крака. Учените ги оприличават на кенгуру и заради устройството на крайниците им - силно развити задни и по-малки предни крайници.
Въпреки, че формата на тялото им е наподобявала тази на кенгуру, динозаврите не са можели да скачат. Когато са се хранели и разхождали, те вероятно са се движели на четири крака. Предполага се, че са можели и да се изправят на задните си крака, за да се хранят от дърветата. Костите са идеално запазени и са от период, богат на събития, както за динозаврите, така и за бозайниците.
Тези добре запазените черепи и кости хвърлят светлина върху т. нар. Теория за еволюцията - преход от огромни студенокръвни създания към много дребни топлокръвни бозайници. В доклада освен динозаврите са описани и още няколко вида странни създания - земноводни с папагалски клюнове вероятно са били многобройни.
Открити са още пет вида древни предшественици на бозайниците, известни като бозайникоподобни земноводни, или синапсиди. Сред тях има и представители на клас синодонти. Преди 230 милиона години Мадагаскар и Африка тъкмо са се отделяли един от друг, разбивайки древния континент Пангея.
Коментари