Библейското име Лазар означава Божия помощ. Съгласно преданието Исус възкресил Лазар от мъртвите.
Библейският персонаж Лазар е роден през 3 година във Витания. Според евангелиста Йоан, Лазар е брат на Марта и Мария. Исус го възкресява четири дни след смъртта му, което според Йоан е едно от най-големите чудеса на Божия син.
След Възкресението на Исус Лазар бил преследван и това го принудило да напусне Юдея и да се пресели на остров Кипър. Това се случило през 37-38 година, когато Лазар бил на 35-годишна възраст. На остров Крит апостолите Павел и Варнава през 45 година правят Лазар първи епископ на Китион, който е днешният град Ларнака. Лазар служи като епископ в Кипър 18 години.
След собственото си възкресение благодарение на Исус Лазар живее още тридесет години и умира в Кипър през 63 година.
С името на Лазар се свързва празникът Лазаровден и езическия обичай Лазаруване, който има за свой предшественик друг езически обичай - ладуване, свързан пък със славянската богиня Лада. Тя е богиня на семейството, брака, раждането.
Асоциацията с раждането на нов живот и възраждането на природата всяка пролет свързва езическата богиня Лада с християнския образ на върнатия към нов живот Лазар.
Лазаруването е български обичай, който се практикува на християнският празник Лазаровден, в събота преди Цветница. Основен обред на празника е лазаруването. Този обичай има любовен и женитбен характер.
Участват девойки над 16 години, наречени лазарки. В обреда липсват елементи на тайнственост. Лазарките обикалят полето и къщите, играят и пеят песни за любовта и жените, за плодородието, здравето и семейното благополучие.
Лазарките обикалят от къща на къща и пеят песни за всеки член от семейството. Домакинът ги дарява с пари. В много от къщите канят лазарките на трапеза за Лазаровден - най-често с хляб, лук и сол, поставени на маса или трикрак стол в двора. Дават им плодове. В къщите, където има пчели, слагат паница с мед, друга с вода, в която е сложено яйце. На трапезата се слага и погача.
В миналото на Лазаровден момците от селото са искали ръката на своята избраница. Празникът е свързан с пролетните традиции, даващи превес на раждането и възраждането за нов живот и затова името на Лазар и празникът му свързват езическите традиции от предхристиянско време с чудесата на Божия син.
На празника се изпълняват ритуали, има много поверия и затова се гадае за предстоящи събития през годината.
Лазаровден е подвижен празник, който се пада винаги в събота преди Цветница.
Вижте още за обичая Ладуване.
Коментари