Пламен е лично българско мъжко име, което е свързано е с култа към огнените божества и светлината. Смята се, че е сходно по значение с името Огнян (Огнен) и символизира светлината, огъня, пламъка, пламенността.
Според национално проучване, към края на 2009 година, името Пламен е шестнадесетото по разпространение мъжко име в България. По това време то е носено от около 41 000 души или 1, 11% от мъжете.
Имен ден на Пламен
Има няколко дати, на които се смята, че мъжете с името Пламен могат да празнуват имен ден:
- 6 февруари;
- 8 ноември;
- 20 декември.
На 8 ноември църквата отбелязва Архангеловден
Според християнската религия Архангел Михаил е „пазител на душите и борец против злото“. Той е рисуван с огнен меч и копие, с което пробожда дявола. Архангел Михаил още е наричан "душевадец", той е пратеник на Бога, който прекъсва земния ни път и прибира душата на човека.
На 6 февруари православната църква чества Св. Фотий
Свети Фотий (от гръцкото photos – светлина) е светецът-покровител на всички, чиито имена съдържат светлина или неин символ в името си. Св. равноапостол Фотий е Цариградски патриарх, който се е борил против изопачаванията на християнството, като често влизал в разногласие с византийските императори. С неговото име и християнски дух е свързана и българската история, Той убеждава Константин Философ да проповядва християнството сред славяните. Той пише изключително ценен исторически документ – обширно послание върху християнската вяра и живот, адресирано до българския цар Борис І. Фотий е покровител на всички, чиито имена съдържат светлина или неин символ в името си, включително и Пламен.
На 20 декември се отбелязва Игнажден
На този ден православната църква почита Свети Игнатий Богоносец. Смята се, че на този ден започват родилните мъки на Богородица. Но празникът е свързан и с езическия мит за раждането на новото Слънце (Младия Бог). В народните обичаи Игнажден се смята за начало на мръсните дни, на прехода между старата и новата година. Това е свързано и с деня на Зимното слънцестоене - 22 декември. От този ден нататък слънцето започва да "нараства". На Игнажден по традиция се палят големи огньове, които са символ на слънцето и неговия земен, човешки образ. Този образ дава живот и радост. Запаленият огън има функция на магия, която да подсили слънцето в дните, в които то е слабо, както и да пречисти от всичко лошо. Огънят е посредник между земния и небесния свят. Точно по тази причина на Игнажден имат имен ден всички "огнени" имена, включително Пламен.
Характер и съдба според буквите в името Пламен
- П дава емоционалност, сила, увереност, склонност към философски размисли. Умеят да избягват конфликти, но отстояват възгледите си.
- Л придава артистизъм, фантазия, съзерцателност, ленност. Понякога означава конфликтност и нетактичност;
- А символизира ново начало, възраждане. Дава сили за борба с трудностите;
- М дава мекота, грижовност, стеснителност. Показва готовност за помощ на другите;
- Е обуславя необходимостта от самоизява, нови идеи, дипломатичност, проницателност, приспособяемост, но и склонност към досадно говорене. Предполага нервни сривове и комплексираност;
- Н е собствено мнение, критично мислене и вътрешен протест. Още предполага висока работоспособност и ненавист към безполезната работа.
Характер и съдба според нумерологията
Нумерологичното число на името Пламен е 8. В нумерологията осмицата се свързва със студенина. Но всъщност това не е съвсем така. Мъжете осмици имат силна сексуалност и мъжественост, но проблемът е, че понякога нямат шанс да го докажат. Това е така, тъй като те правят всичко бавно и хладнокръвно, изследват и проучват всичко преди да предприемат нещо.
Хората с името Пламен имат красива външност, чар, пламенност и магнетизъм в характера. Привличат жените много лесно с тези свои качества, както и със славата си на "лоши момчета". Като събеседници са остроумни и умеят да водят и допълват всеки разговор. Но понякога в стремежа си да са център на внимание те искат да налагат своето мнение над другите и "палят" доста бързо. Когато интересите им са засегнати, лесно стават конфликтни.
Коментари