Хигс бозонът представлява масивна скаларна елемнтарна частица. Нейното съществуване е доказано от Европейската организация за ядрени изследвания. Това става на 14-ти март 2013-та година.
Появата на тази частица е предсказана от Питър Хигс, независимо от Франсоа Англер. Тива се случило в рамките на така наречения Стандартен модел- това е основен модел във физиката на елементарните частици. Хигс и Аглер получават Нобелова награда за физика заради това откритие.
През далечната 1964-та година Питър Хигс заедно със своите колеги, предполагат, че навсякъде в пространството около нас има едно поле и всички съществуващи елементарни частици, с изключение на фотоните и глуоните си взаимодействат с него.
В следствие на механизма на Хигс тези частици получават маса. Ако това предположение е вярно, то тогава трябва да съществува и елементарна частица, която да е пряко свързана с това поле. Това е частица, която се появява, живее определено време, след което се разпада.
Когато се открива Хигс бозонът, става ясно как принципно частици, които нямат маса, могат успешно да създадат маса в материята. Предложеният механизъм на Хигс дава обяснение за разликата между нулева маса в покой на фотона и масивните бозони. Масата на елементарните частици, както и различията между електромагнетизма и слабото ядрено взаимодействие, са от много важно значение за структурата на микроскопичната материя.
Хигс бозонът е неделима и вездесъща част от материалния свят. Според основния модел във физиката за елементарните частици, Хигс бозонът има доста голяма маса. Неговата маса е сто пъти по-голяма от масата на протона. За да може да бъде наблюдаван експеримент с Хигс бозонът, е нужно да се сблъскат протони, които имат висока енергия.
В резултат на този сблъсък се получава Хигс бпозонът, въпреки че това се случва рядко. Получаването на Хигс бозон от сблъсъка на протони става веднъж на 10 милиарда сблъсъка. Регистрирането на тази частица се с вързва с много трудности.
Едната е наличието на голям фон, който е причининен от други продукти, които са се получили по време на сблъсъка на протоните. От този фон трябва да бъде изолирана именно частицата Хигс бозон.
Хигс бозонът има много кратко съществуване или по-точно казано 10/23 части от секундата.
Вижте повече за адронния колайдер.
Коментари