Това, че човечеството е в сблъсък с климатичната реалност, която представлява сериозна заплаха за нашето благополучие, е достатъчно ясно. Но има известна несигурност относно това какво точно се случва между сега и преди.
Неразрушима „черна кутия“ за Земята ще бъде построена на отдалечена гранитна равнина в Австралия и ще има за задача да документира влизането на нашата цивилизация в климатичния хаос. Или още по-добре, ще вдъхнови спешни действия, за да обърнем разбития влак на забавен каданс.
Както и да го погледнете, новините около изменението на климата и цялостната тенденция на затопляне, протичаща на планетата Земя, правят някои мрачни прогнози. Амбицията на Парижкото споразумение е да задържи повишаването на температурата до по-малко от 1.5 ºC над прединдустриалните нива, за да се избегнат най-лошите въздействия от изменението на климата, но както е посочено в последния доклад на ООН за разликата в емисиите, ние сме на път, за да надминем това с известна граница, като температурите се очаква да се покачат с 2.7 ºC до края на този век.
Краткосрочната перспектива е също толкова тревожна. Последният доклад на IPCC, издаден през август, предполага, че ще достигнем границата от 1.5 ºC в рамките на 20 години и се очаква последствията да бъдат ужасни. Температурите ще се повишат навсякъде по земното кълбо, но ще имат драматичен ефект в Арктика, където се очаква да се повишат с повече от два пъти средната световна стойност, за да ускорят значително размразяването на вечно замръзналите зони и топенето на морския лед.
Очаква се валежите да се увеличат и да увеличат честотата на природни бедствия като наводнения и кални свлачища на по-високи географски ширини, докато сушите се очаква да опустошат други региони, а ниско разположените крайбрежни райони ще претърпят наводнения и ерозия поради по-опустошителни бурни вълни. Междувременно повишените нива на CO2 в атмосферата правят океаните по-кисели и застрашават океанските видове. Ефектите от всичко това върху селското стопанство и продоволствената сигурност са страшно неизвестни, както и перспективата климатичните бежанци да бягат от бедността и глада.
Остават много предположения за това как точно ще изглежда това бъдеще, но експертите като цяло са съгласни за едно нещо и това е необходимостта да се направи повече, и то бързо. Голямата амбиция зад наскоро обявената Черната кутия на Земята е да вдъхнови този вид обрат, като подчертае грешните стъпки, които човечеството прави, докато се препъва към климатичната катастрофа.
Подобно на това как черна кутия на самолет събира информация за данните за полета и може да разкрие критични прозрения в моменти, водещи до инцидент, стоманената конструкция, която се оформя в Тасмания, Австралия, е проектирана да прави това с оглед на колапса на цивилизацията. По този начин, тоя ще предложи запис на нашето падение за всички бъдещи цивилизации, които да прочетат.
Както беше съобщено от Австралийската радио и телевизионна корпорация (ABC), черната кутия на Земята се изгражда върху гранитна равнина, избрана заради нейната геополитическа и геоложка стабилност. Кутията се изгражда, за да надживее човечеството, със стоманени стени с дебелина три инча (7.5 см) и със слънчеви батерии на покрива и резервни батерии за захранване на операцията. В нея ще се помещават масивни устройства за съхранение, за да се хронифицират разработките, свързани с науката за климата и здравето на планетата, изтеглени от интернет с помощта на специално създаден алгоритъм.
Според ABC това ще включва измервания на температурите на сушата и морето, окисляването на океана, нивата на CO2 в атмосферата, изчезването на дивата природа, потреблението на енергия и човешката популация. Наред с тези твърди данни, Черната кутия на Земята ще събира контекстуална информация като новинарски заглавия, публикации в социалните медии и събития от важни конференции и срещи за изменението на климата.
Част от идеята зад Черната кутия на Земята е не просто да се документира пътуването към един негостоприемен свят, но да се държи сметка за лидерите, които вземат решенията, които ни отвеждат там. Очаква се да има достатъчно капацитет за съхраняване на данни за следващите 30 до 50 години и се планира да се позволи достъп до информацията за тези, които посещават сайта, чрез цифрова платформа и безжична връзка.
Черната кутия на Земята е съвместен проект на изследователи от Университета на Тасмания, маркетинговата фирма Clemenger BBDO и други, като строителството е планирано да започне в средата на следващата година. Твърдите дискове обаче започнаха да събират информация по време на конференцията за климата COP26 миналия месец, като бета емисия на записите сега се показва на уебсайта на проекта.
Как ще завърши историята, зависи изцяло от нас, пише в сайта. - Само едно нещо е сигурно, вашите действия, бездействия и взаимодействия вече се записват.
Коментари