Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Силата на Природата»Шестото масово изчезване на глобалното биоразнообразие вече се случва

Шестото масово изчезване на глобалното биоразнообразие вече се случва

Шестото масово изчезване на глобалното биоразнообразие вече се случва
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

През 2015 г. екип от учени, ръководен от биолога от Станфордския университет Пол Ерлих, публикува проучване, в което се твърди, че навлизаме в шесто масово изчезване на видове, предизвикано от бързия спад в биоразнообразието.

Пет години по-късно ново проучване показва, че скоростта на това изчезване е много по-висока от предишните прогнози. Учените се опасяват, че това ще предизвика ефект на доминото, който ще унищожи цялата екосистема и може да унищожи човечеството.

В статия от 2015 г. учените представиха нов вид масово измиране в допълнение към петте, които Земята е преживяла в миналото. Припомнете си, че доскоро науката идентифицира пет масови изчезвания:

– Ордовикско-силурско изчезване – преди 450 – 443 милиона години;

– Девонско изчезване - преди 372 милиона години;

– Пермско изчезване - преди 253 - 251 милиона години;

– Триаско изчезване – преди 208 – 200 милиона години;

– Кредно-палеогенско изчезване - преди 65.5 милиона години.

Смята се, че някои изчезвания на глобалното биоразнообразие се дължат на промени във въглеродния цикъл, докато други са резултат от катастрофални събития като удар на астероид. Но изглежда, че шестото, което наблюдаваме в момента, е проблем, създаден от човека.

Изчезване на видове

Човешкото оцеляване е силно зависимо от биоразнообразието и здравето на глобалната екосистема. Тази екосистема включва пчелите, които опрашват нашите култури, морските видове, които поддържат океаните живи, и много други видове, без които цялата хранителна верига е прекъсната.

Цели видове изчезват поради унищожаване на местообитания, замърсяване и изменение на климата. И тогава цялата екосистема се обърква.

Всичко това е малко като играта Jenga, в която играчите трябва да премахват блокове от дървена кула. Премахването на един блок по правило няма фатални последици. Но играта неизбежно завършва с падането на кулата.

С една екосистема можете да наблюдавате същата картина, само че поради броя на променливите в уравнението и общата инерция на системата процесът на колапс е много по-труден за прогнозиране. Много е възможно вече да сме извадили тухлата, без която светът е обречен на колапс. Но дори и да не е, този момент не е далеч.

Когато човечеството унищожава цели популации и видове други същества, то реже клона, на който седи, унищожавайки работещите части на собствената ни животоподдържаща система, казва Ерлих.

В ново проучване учените анализираха разпространението на критично застрашени видове по света. Оказа се, че 515 от тях (приблизително 1.7% от общия брой на анализираните видове) са на ръба на изчезване и има вероятност да изчезнат до 20 години. Приблизително същият брой видове са изчезнали през 20 век. Тоест скоростта на изчезване се е увеличила поне пет пъти. И това не е границата.

Това, което правим, за да се справим с кризата с изчезването през следващите две десетилетия, ще определи съдбата на милиони видове. Имаме една последна възможност да гарантираме, че услугите, които природата ни предоставя, не са безвъзвратно саботирани, каза водещият автор на изследването Херардо Себалос, старши изследовател в Института по екология към Националния автономен университет на Мексико.

Биоразнообрази

От 515-те критично застрашени вида са останали по-малко от 1000 индивида. Половината от тях имат по-малко от 250. Повечето от тези видове обитават тропически и субтропични райони. Междувременно ефектът на доминото може да влоши картината. Отнася се до ситуация, при която изчезването на един вид засяга други видове, които разчитат на него за оцеляване.

Изследователите предлагат редица начини за справяне с проблема, като се започне с глобална забрана на търговията с диви видове. Проучването също така идентифицира видовете и регионите, към които ресурсите за опазване трябва да бъдат насочени на първо място.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest