Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Силата на Природата»Гъбите си говорят на собствен език с 50 думи

Гъбите си говорят на собствен език с 50 думи

Гъбите си говорят на собствен език с 50 думи

Хората създават език чрез електрически импулси, които преминават през нашите неврони. Общуването е универсално в животинското царство, но растенията и гъбите крият известна загадка.

Оказва се, че те също могат да общуват на свой език. Нова информация, публикувана в Royal Society Open Science, предполага, че промените в електрическия потенциал на гъбите показват техния език. Изненадващо е, че всеки вид гъби има свой собствен езиков набор.

Гъбите нямат нервна система, но имат мицелни мрежи. Това е мрежа от подземен гъбен материал, която свързва дърветата и гъбите в здравите гори. Смята се, че мрежата играе роля в разпределението на въглерода, на който разчитат растенията, и дори в комуникацията между организмите.

Гъбите са очарователни, според професор Андрю Адамацки - автор на неотдавнашната статия, изследвал поредицата от сигнали (или електрически импулси) при различните видове гъби. Той открива, че те се променят при стимули като светлина, докосване и химически промени. Тези импулси могат да бъдат кратки или дълги.

Например гъбите стридолики имат само два импулса с дължина съответно 2, 6 минути и 14 минути. След това Адаматски насочва вниманието си към избрани четири вида гъби. Използвайки интервалите между пиковете и високочестотните и нискочестотните импулси, той различил нещо, което изглеждало като разнообразие от уникални думи на гъбите, произнасяни от всеки вид.

Тези речникови запаси достигали до 50 думи, но само 15 до 20 от тях били използвани често от гъбите. Някои езици съдържали кратки думи, други - дълги. Cordyceps militaris регистрира средно 8, 9 сигнала в една дума, докато Omphalotus nidiformis има само 3, 3.

Език на гъбите
Снимка: pixabay.com

Тези думи все още не са преведени, но те могат да сигнализират за наскоро открита богата почва или за наближаваща заплаха. Въпреки че възможността за език на гъбите е нова и вълнуваща, някои учени изразяват резерви, че сигналите възпроизвеждат преводим език, какъвто познаваме.

Засега това свойство на гъбите ще бъде полезно за друга цел - обличане на сграда в биологичен суперкомпютър. UWE Бристол в Обединеното кралство създава сграда, "способна да реагира адаптивно на промени в светлината, температурата и замърсителите на въздуха", от гъби, които не отделят въглерод.

Гъбите ще следят промените в околната среда, изпращайки сигнали до цифрови компютри, които могат да променят условията в сградата. В изявлението си Адамацки казва: Този тип сграда ще бъде екологично чиста, тъй като ще бъде направена от естествени материали, ще бъде лека, водоустойчива и ще може да се рециклира, когато достигне края на живота си.

Вижте още зомбиращата гъба Кордицепс.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest