Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Исторически Личности»Тодор Каблешков - кратка история и революционна дейност

Тодор Каблешков - кратка история и революционна дейност

МарияМария
Новак
221
Тодор Каблешков

Тодор Каблешков е роден в Копривщица в семейството на хаджи Лулчо и Стойка Каблешкови на 1/13 януари 1851 година.

След като майка му умира, грижите и възпитанието поема леля му Пена.

Втората жена на баща му - Ана Григорова, също има много силна връзка с него и помага за оформянето му като личност и възприемането на революционните идеи.

Семейството му е заможно и Тодор Каблешков получава много качествено образование. Буден и умен, лесно усвоява уроците. В юношеските си години прави първия превод от френски на български език на романа Граф Монте Кристо. Ръкописът може да бъде видян и днес в къщата-музей в Копривщица.

Заради заболяване, на 20 годишна възраст се връща в родната Копривщица и основава Българско машинно дружество "Трудолюбие", което цели да развие производството в Копривщица и околността. Става телеграфист в Одринската железопътна гара през 1873 г. Скоро след това е преместен като телеграфист в Пловдив, после в Белово, където скоро става и началник на гарата. С негова помощ скоро е основано читалище "Искра", което се превръща в център на революционната дейност в окръга.

През 1874 година напуска службата си, за да се отдаде изцяло на борбата за освобождение. Обикаля цялата страна, за да основава комитети и да подканя народа за въстание.

Тодор Каблешков - кратка история и революционна дейност

Панайот Волов и Георги Бенковски са възхитени от енергията му и единодушно го обявяват за апостол на четвърти революционен окръг. Започват да шият униформи и да леят куршуми.

Каблешков основава революционни комитети в Сопот, Калоферн Клисура, Карлово.

След обявяването на априлското въстание, Тодор Каблешков пише писмо, с което съобщава на своите съмишленици в Панагюрище, че въстанието е започнало. Писмото, останало известно в историята като Кървавото писмо, Каблешков подписва с кръвта на първия убит турчин. Писмото изпраща до Георги Бенковски в Панагюрище 20 април.

По време на въстанието Каблешков успява да организира дружините, грижейки се всички да са нахранени и напоени. Планира военните действия и насочва въстаниците в съседните окръзи. Въпреки усилията на революционерите, въстанието е потушено, а Каблешков успява да се скрие в гората закратко. Заловен, Каблешков е изпратен на разпит, но не разкрива нищо.

Когато го изпращат в Пловдивския затвор, Каблешков е вече в тежко състояние. Знаейки какво го очаква след пристигането в Пловдив, при пренощуването в Габровския конак по пътя, успява да вземе един от револверите на заптиите и се прострелва на 16-ти юни 1876 г.

Вижте още кратка биография на Георги Бенковски.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest