Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Природни явления и феномени»Смъртоносна гъбичка, устойчива на антибиотици, живее и сред природата

Смъртоносна гъбичка, устойчива на антибиотици, живее и сред природата

Смъртоносна гъбичка, устойчива на антибиотици, живее и сред природата

Вътрешноболничните инфекции са един от бичовете на съвременната медицина. Много пациенти заболяват тежко или губят живота си заради опасни инфекции, които възникват сред сериозно болно хора, нуждаещи се от катетър, тръба за хранене или дишане по време на лечението в болнични условия.

Такава опасна гъбичка е Candida auris. Тя е известна с това, че изниква сякаш от нищото в болниците, причинявайки щети.

Сега е открита на неочаквани места в природата. Става въпрос за отдалечена зона, островен плаж на Андаманските острови в Индийския океан.

Това откритие е шокиращо, тъй като отваря съвсем нови хоризонти за размисъл относно разпространението на гъбичката. Излиза, че Candida auris се разпространява в околната среда, преди да се превърне в патогенен организъм в тялото на човека.

Появата на тази гъбичка преди около десетилетие в болниците е истинска загадка за медиците. Изяснено е, че Candida auris се развива като дрождите, когато е открита за първи път в пациент в японска болница. Появата на патогена на три места по света почти по едно и също време навежда на мисълта, че се разпространява много бързо.

Още тогава медицината я обявява за глобална заплаха за здравето на хората, защото е в състояние да причинява фатални инфекциозни заболявания, поради това че не се влияе от противогъбичните лекарства. Тя инфектира кръвта, червата и други органи.

Смъртоносна гъбичка, устойчива на антибиотици, живее и сред природата

Трудностите в лечението идват и от факта, че гъбичния микроорганизъм се задържа дълго върху всякакви повърхности.

Необичайно е, че Candida auris има способност да стои дълго в организма на заразения, процъфтявайки. Повечето гъбички не издържат на температури над 37 градуса. Този патоген обаче явно е придобил способност, първо, да се адаптира към по-високи температури в околната среда и след това атакува човешкото тяло, заразявайки го.

Такива отдалечени места като Андаманските острови в Индийския океан отговарят на изискванията, необходими за адаптация на този микроорганизъм. Изследването на почвени и морски проби показват наличие на Candida auris на някои места, като изолираните гъбички са показали резистентност към лекарствата. Все още не е изяснено дали хора са пренесли тези гъбички на плажа или произходът им води в друга посока.

Новите проучвания са липсващата част от пъзела в изследването на опасния патоген. Те могат да дадат отговор на важни въпроси като този каква е толерантността на гъбичката към по-високи температури и докъде ще се простира нейната устойчивост срещу лекарствата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest