Може би най-точната сентенция за смеха е българска, тя принадлежи на Радой Ралин и гласи: Светът е оцелял, защото се е смял. Ако попитаме науката за смеха - гелотологията, тя ще го потвърди. Един от изследователите от средите на тази наука - швейцарски психолог, даже търси начини да измери смеха. Според него човешкият арсенал наброява 18 вида усмивки, като водеща е класическата, наречена още усмивка на Дюшен.
Още преди повече от 150 години един учен на име Дюшен, движейки се из светските кръгове, успял да улови искрената усмивка и да я разграничи от протоколната, служебна такава, характерна в светските среди. Той описва естественото състояние, изразяващо радост, като красиво свойство на човека, при което устните се повдигат леко нагоре, а в очите се появява радостен блясък, който озарява лицето. Така че искрената проява на радост носи френско име, това на Дюшен.
В последствие се развива науката гелотология, която изучава смеха и психическите и психологическите му влияния върху тялото на човека. Днес е ясно, че смехът е част от поведението на хората и регулацията му се извършва от мозъка. Служи като начин за изразяване на мислите, чувствата и намеренията в социалното човешко общество.
Освен функциите си на показател на дадено състояние на духа, смехът има и оздравителна роля. Усмивката и спонтанният смях често са описвани като най-добрия лек за всяка душевна рана. Това твърдение има своите научни доказателства. Смехът действа благотворно на нервната система. Дори само когато чуваме смях, мускулите ни се отпускат, любопитството се изостря и това кара тялото да реагира.

Смехът е най-лесният и приятен начин за повишаване на нивата на хормона на щастието, който, от своя страна, се бори със стреса, повишава имунитета, повлиява благотворно на сърцето и засилва психическите сили. Той е и най-добрият социален инструмент за създаване на контакти, за решаване на спорове, за постигане на баланс в отношенията.
Предмет на изучаване на гелотологията са всички функции и възможности на смеха и влиянието му върху човека.
Тя се занимава и с проучвания върху още един важен въпрос - дали смехът е състояние, характерно само за човека, или има и други живи същества, които притежават способността да се смеят и усмихват.
Тези проучвания наистина изискват дългогодишни наблюдения изследвания на животински видове, за да се докаже дали наистина кучетата, плъховете, човекоподобните маймуни и други представители на фауната наистина могат да се усмихват и смеят, или това са повече неволеви прояви.
Със сигурност това е една приятна наука, на която предстои да ни изненадва в бъдеще с откритията и заключенията си. Можем да се надяваме, че поднесените от нея изненади ще бъдат само приятни.
Коментари
може да се приложи смехотерапия от всеки човек профилактично за добро здраве.
Без да се затрудняваме можем да си четем вицове и да се смеем на хумористични книги.
Телевизията трябва да наблегне забавните и смешни предавания.
Повече смях и повече здраве.