И дългият, и краткият сън водят до едно и също - съкращават живота. До този извод стигнаха италиански и британски учени, които доказаха връзката между съня и смъртта.
Те са проследили отношението между съня и смъртността, ревизирайки по-ранни трудове от Великобритания, САЩ, Европа и Източна Азия.
Според последните изследвания на специалистите, направени сред 1.5 милиона души, по-малко от шест часа сън на ден увеличават риска от преждевременна смърт с 12%. Хората, които редовно спят под 6 часа, много по-често си отиват преди да навършат 65 години.
Предишни изследвания сочат, че недоспиването води до високо кръвно, диабет от втори тип, сърдечни заболявания, затлъстяване и висок холестерол.
За най-нормална продължителност на съня се счита седем-осем часа. Според учените спането по девет и повече часа може да е само по себе си симптом за здравословен проблем. Тези хора са с 30% по-изложени на риск от преждевременна смърт.
Учените свързват постоянната сънливост с "подмолни" здравословни проблеми, свързани с депресивни състояния или ниска физическа активност.
Откритието на британските и италианските учени е в пълно противоречие с публикувано миналата седмица изследване в журнала Sleep. Според него с 10 и повече часа сън на ден можем да доживеем до 100 години.
Аргументът на другия екип учени, стигнали до този извод е, че хората, които живеят дълго и са здрави, спят по-спокойно и повече.
А според едно друго изследване отпреди година, лишаването от сън пречи на мозъка да учи нова информация. Недоспиването пречи на работата на хипокампуса - областта в мозъка, отговорна за процесите на паметта. Недоспиването намалява и производството на нови мозъчни клетки.
Коментари