Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Вярвания, Традиции и Обичаи»Защо трябва да си пожелаем нещо в нощта преди Димитровден

Защо трябва да си пожелаем нещо в нощта преди Димитровден

Защо трябва да си пожелаем нещо в нощта преди Димитровден

26 октомври е голям празник за православната църква. Почита се един от най-известните светци - свети Димитър Мироточец. Народът нарича празника Димитровден.

В календара на народните празници денят на свети Димитър е повратна точка, която бележи началото на зимата. Народното поверие гласи, че в полунощ небето се отваря и сбъдва най-съкровените желания на праведните, а след празника можем да очакваме и първия сняг.

Като продължение на надеждата, че Бог ще сбъдне мечтите, хората използвали празника, за да гадаят как ще премине предстоящата зима, както и цялата година. Ако месецът е пълен, значи пълни ще бъдат и кошерите с мед, а пчелите ще се роят и умножават.

Вечерта преди празника овчарите гадаели дали зимата ще бъде люта или мека. Те хвърляли овчарската гега сред стадото и ако на сутринта овцете са налягали върху нея, значи предстои студ и дебели снегове.

Гадаене се извършвало и по първия гост, дошъл в дома на Димитровден. Ако той е имотен, богата ще бъде и годината.

Според обичаите на имен ден се ходи без покана и се носят бели цветя на именника, за да е мека зимата. Те се връзват с червен конец за здраве на празнуващия.

Според народните представи с идването си свети Димитър води зимата и снега. Той изтърсва дългата си бяла брада и от нея започват да падат снежинки. В деня преди празника се прави Димитровска задушница. На нея се раздават жито и питки за помен.

Пита за Димитровден
Снимка: Ваня Георгиева

В стари времена българите делили времето през годината на две - от Димитровдин до Гергьовден. Границата между тези сезони е от гледна точка на селскостопанската работа. На Димитровден се слага краят на работата за годината. Реколтата вече е прибрана и хората са подготвили запасите от храна за зимата.

По това време завършват и строежите на новите къщи. Традицията изисква стопаните да дарят зидарите, а майсторът да отправи благословията си за живота в новия дом. Освещаването на нова къща се празнува с курбан. Затова на този ден освен именниците празнуват и строителите.

Изпълненото с вяра пожелание за здраве и благоденствие ще се сбъдне, най-важна е вярата и надеждата за по-добри дни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest