Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Космоса и Вселената»Коя е най-древната звезда във Вселената? Вече е ясно

Коя е най-древната звезда във Вселената? Вече е ясно

Коя е най-древната звезда във Вселената? Вече е ясно
Преносима сгъваема чаша от силикон - 350 мл
Препоръчано за малки и големи:
Преносима сгъваема чаша от силикон - 350 мл
22.00 лв.

Вселената е безкрайна и тайните и загадките, които крие, също са безкрайно много. Въпросите, които човечеството си задава, са доста и отговор на всички не може да се намери. Но има някои интересни неща, които са любопитни за всеки жител на Земята. Едно от тези търсени знания е за това коя е най-старата звезда във Вселената?

Човешкото любопитство към този въпрос вече може да бъде задоволено. Австралийски астрономи са открили коя звезда от известните във Вселената е с най-древен произход.

Небесното тяло е от червените гиганти и е записано като SMSSJ 160540.18-144323.1. Зад поредицата от латински букви и цифри се крие звезда от Млечния път, отстояща на 35 хиляди светлинни години от нашата планета.

Тя съдържа желязо в най-минимални количества в сравнение с всички други звезди в цялата Галактика. За сравнение, Слънцето съдържа 1.5 милиона пъти повече желязо.

Такъв тип обекти по определение са от звездното население тип ІІ. Какво означава това? Така се наричат звездите, образувани след раждането на самата Вселена преди почти 14 милиарда години. Тази звезда се е появила няколко стотин милиона години след събитието, известно като Големия взрив.

В началото във Вселената метали почти не са се срещали. В състава на първите звезди влизали водородът и хелият. Те имали голяма маса, били горещи и с кратък живот. Тези звезди били от тип ІІІ.

Започнали процесите на горене и в дълбоките недра на звездите се появили първите атоми на силиция и желязото. След смъртта на звездите тип ІІІ се появили тези от тип ІІ, при които се намирали елементи по-тежки от хелий.

Най-древната звезда във Вселената

Количеството елементи в една звезда, по-тежки от хелий, е показател, наречен металичност. Като се знае стойността на този показател, може да се изчисли колко време след Големия взрив се е появила звездата, която се изследва.

Астрономите предполагат, че предходната, която е била от тип ІІІ и е живяла преди тази най-древна звезда, е имала маса десет пъти по-голяма от слънчевата. Предположенията са, че експлозията на свръхнова е станала причина за процеса с бързо прихващане на неутрони.

Това е процес, принадлежащ на ядрените реакции, при които се образуват тежките метали. Железни атоми са се отделили от гравитационното поле на неутронната звезда и преминали към най-старата звезда, която е първи представител на звездите от тип ІІ.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest