Нашите предци най-вероятно са се кръстосвали с индивиди от други видове, каквито са неадерталците. Това установи генно проучване, което е включило над 2 000 души от всички краища на света.
Междувидовото кръстосване се е случило поне в два предисторически периода, съобщава "Ню сайънтист".
Доклад от годишното събрание на Американското общество по физическа антропология в Албюкърки, Ню Мексико, гласи, че то е станало веднъж преди около 60 000 години в Източното Средиземноморие и за втори път преди около 45 000 години в Източна Азия.
Заключението си учените са направили на базата на анализ на 600 генетични маркера, проследени в 100 различни човешки популации.
Тези маркери започнали да се изменят, когато хората тръгнали да се разпространяват извън Африка преди 50 000 - 100 000 години. Ако хората са се кръстосвали само с хора, щяхме да имаме "спретнато" родословно дърво, по което човешкото генетично разнообразие трябва да може да се проследи до една родоначалническа популация, съществувала в Африка преди около 100 000 години.
Но не. Екипът на Джефри Лонг от Ню Мексико установил, че някои от маркерите изглеждат твърде стари, за да идват от хората. Най-смисленото обяснение за учените е, че те са резултат от междувидово кръстосване.
Неандерталците са най-сериозните претенденти за сексуални партньори на нашите предци, но не са единствени. Преди месец екип от Института по еволюционна антропология "Макс Планк" в Лайпциг, Германия, се натъкна на нещо интересно.
В кост от пръст на възраст 35 000 - 50 000, намерен в Монголия, бе открита "хуманоидна" ДНК. Изследванията са категорични, че става дума за представител на непознат досега човешки вид, различен от кроманьонците и неандерталците.
При предишни проучвания върху неандерталския геном не бяха открити следи от междувидово кръстосване. Публикуването на пълния неандерталски геном обаче предстои всеки момент. А разполагайки с ДНК от новия хуманоиден вид, учените ще имат възможност да установят категорично дали предшествениците ни от преди хилядолетия са споделяли леглото на други човешки видове.
Коментари