Социално изследване на американски учени е на път да промени разбиранията ни за света. Според анализите на специалистите най-важните решения – такива за встъпване в брак, смяна на местоработата и приоритетите в живота хората взимат само защото техни приятели са направили същото.
Но всеки, който взима важно решение, е убеден, че той прави това, основавайки се единствено на собственото си мнение и по своя воля, а не под влияние на своите приятели.
Това важи с пълна сила не само за важните решения в живота, но и за други неща – склонността към затлъстяване или дълголетието, и дори нивото на щастие не са плод на стечение на обстоятелствата.
Според специалистите това е резултат от социалната ситуация, която заобикаля дадения човек. От това зависят невероятни на пръв поглед неща, важни за човешкия живот.
Отслабването, напълняването, щастието, депресията, разводът, пушенето, щедростта, пиенето, честотата на сексуалното общуване, шансовете за самоубийство, както и езикът на тялото и подходът към живота са свойства в определена група от приятели.
Те се разпространяват от един човек на друг и за много кратко време могат да обхванат десетки хора. „Направихме това невероятно откритие почти случайно, твърдят учените. Според тях е трудно за вярване, че свободната воля се оказва една пълна илюзия.
Нямаме реален контрол почти над нищо, всичко зависи от социалната група, в която живеем, работим или от приятелите, с които често се виждаме. В това отношение стадният инстинкт важи с пълна сила.
Когато ни питат защо рязко сме напълнели, ние започваме да виним в това гените и се взираме в пухкавите ни баби или дядовци, които са виновни за наднорменото ни тегло, твърдят учените.
Ако ни попитат защо сме спрели да пушим, също имаме подходяща теория. Но всъщност ние гледаме да се движим плътно със стадото ни. Ние буквално се заразяваме от социалните явления, които се разпространяват в нашата група.
Ако можем да ги разберем правилно, ще можем да получим възможността да променим много неща в нашето общество, стига да използваме правилно човешките отношения, особено в социалните мрежи, смятат учените.
Коментари