В България има около 3 000 големи язовира (без да се броят малките) с общ полезен обем е около 6,8 млрд.m3. Всички те са построени по времето на социализма.
Интересен факт, че в края на шейсетте години на ХХ век страната ни е на трето място в света след САЩ и Япония по броя на изградените язовирни стени, които функционират и до днес.
Това водно богатство се използва за снабдяване населението с питейна вода, за напояване на земеделски земи, за производство електроенергия, регулиране на водния режим и защита от наводнения. Някои от тях са любимо място за любителски риболов и туризъм.
Язовир Искър е най-големият по площ и обем. Разположен е по устието на река Искър между София и Самоков. Строителството му завършва през 1954 г., когато представлява най-голямото водно- техническо съоръжение за времето си в страната.
Вторият по обем и четвъртият по площ язовир е Огоста, близо до Монтана, който е открит през 1987 и строен цели 20 години.
Трето място по обем заема язовир Кърджали. Строителството му завършва през 1963 г. Използва се основно за електроенергия и за напояване на земеделски площи и промишлени нужди.
Четвъртото място е за язовир Доспат, разположен по устието на река Доспатска. Официално е открит през 1967 г и до днес е част е от водноелектрическата каскада "Доспат-Въча".
Следващите в класацията на най-големите язовири в България са язовир Жребчево, Студен кладенец, Цонево, Тича, Батак и Кмчия.
Коментари