Кумата да играе с печена кокошка на сватбата, е традиция, при която кумата и кумът отиват с вино и печена кокошка при младоженците.
Почти няма сватба без „посрещане с питка, мед и сол”, „разчупване на питка”, „играене на кума с печена кокошка”.
В някои краища се случват и други неща наречени традиции. Истината обаче е, че тези ритуали отдавна са изгубили традиционния си смисъл и обредност. Повечето, разбира се, в реда на нещата са се изменили, за да подхождат на съвременните разбирания и светоусещане, но така са загубили изначалния си замисъл.
Много малко от младоженците се замислят върху символиката и идеята на даден ритуал. Често пъти го пресъздават, защото така се е правило от техните баби и дядовци. Истината е, че не се е правило така. Посрещането на младото семейство от свекървата е може би един от малкото общо разпространени ритуали на сватбите, останали непроменени.
На кума не се е играело с печена кокошка, да не говорим, че сега има и вариант да се играе на кумата с торта, бонбони и т.н. Кумът/кръстникът е откупувал специално нагизден за целта, хубав, жив петел. Отговорен за петела през цялата сватба е бил заложникът. Той е танцувал с петела, правил е смешки, неговата роля е била да забавлява и разсмива сватбарите.
Живият петел е символ на мъжкото начало, на силата на мъжа.
Разбира се, би било странно да се появи някой с жив петел на една съвременна и модерна сватба и за това се е стигнало до печеното пиле, дегизирано като герест петел.
Вижте още:
Коментари