Sanovnik.bg»Съвети»Как се образува мълния?

Как се образува мълния?

Как се образува мълния?

Чудесата на майката природа са необятни. Някои хора обичат лошото време, други пък се плашат от него и по-конкретно от светкавиците и гръмотевиците.

Днес ще поговорим по-конкретно за светкавиците или по-конкретно мълниите. Мълниите са едни от най-опасните явления, но за сметка на това толкова красиво и зрелищно.

Мълниите са заредени с изключително много енергия. Енергията в една мълния може да бъде до 100 КW, а токът в нея е от 30 000 до 200 000 ампера.

Колко волта може да бъде една мълния?

Електричеството между облака, образуващ мълния и земята, може да достигне и да надмине 100 000 000 волта. Дължината на мълнията може да е между 2,5- до 20 км, а скоростта, с която се разспространява може да стигне 220 000 км/ч.

А как се образуват мълниите?

По принцип, една гръмотевична буря, която е съпровождана от мълнии и светкавици, с много голяма скорост се издига от Земята към небето. Когато се надига, тя се охлажда и от там се образуват облаци, носещи дъжд, които често сме чували в прогнозата за времето да наричат купесто-дъждовни облаци или така наречените буреносни облаци.

Охлаждането предизвиква охлаждане на топлият въздух, което, от своя страна, предизвиква кондензация в облака, която кондензация се превръща в дъжд или град.

Когато се образува лед в купесто-дъждовният облак, това е един от важните фактори за образуването на мълния. Облаците, носещи буря, в които се образуват определен брой и с еднаква големина ледени кристали, може и да не образуват мълния. Малките частици вода, намиращи се в облака, които са останали в него и не са се превърнали в дъжд или град, се преобразуват в ледени кристали. Онези кристали, които са заредени с положителен заряд, започват да се издигат към върха на облака, носещ буря.

Когато стигнат до точно определена големина, те падат като градушка или град. За разлика от по-големите, по-малките частици, все още се издигат нагоре и така се сблъскват с по-големите ледени частици. Когато се сблъскат, този сблъсък премахва електрони от тези частици, които продължават да се издигат, като това ги зарежда с положителен заряд, а тези частици, които падат и са по-големи придобиват отрицателен заряд.

Мълнията бива образувана, когато два облака, заредени с електричество се сблъскат и когато са с различен заряд - с положителен и отрицателен. След като притегателната сила между двата облака е станала много силна, през тях започва да протича ток от единият облак, който е низходящ. Този поток от електричество образува мълниите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
Общо гласували: 1
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати