Съществуват много убеждения и обичаи, наречени Ню ейдж, които хората свързват с модерните хора на двайсет или трийсет и няколко години. Но истинското движение Ню ейдж всъщност въобще не е ново.
Ако някога сте слушали Ню ейдж музика, сигурно ще си помислите, че знаете за какво се отнася термина Ню ейдж - алтернативна духовна субкултура, вярваща в холистичното изцеление, енвиронментализма, духовните преживявания, прераждане и медитация и т.н. Тези дейности са част от описаните от мас медиите характеристики на Ню ейдж, който е започнал в средата на 80-те в Америка.
Споменатите принципи съдържат и по-неосезаеми характерности като насочването на сили, кристали, НЛО, кръгове в посевите и всякакви планетарни мистерии. В късните 80 изскачат всякакви списания, предназначени за Ню ейдж вярващите- „Психически пътеводител”, „Гласът на Ню ейдж”, „Ню ейдж разпространител” и „Йога журнал”.
Разнообразните дейности, следвани от Ню ейдж субкултурата, включват вземането на участие в групи за обучение и медитации, лекции, улични панаири, както и закупуването на музика, книги, кристали, тамян, пирамиди за изцеляване или придобиване на енергия.
Ню ейдж хората често покровителстват предсказващите съдбата, знахарите и духовните съветници. Според американския писател Кен Уилбър поне 80% от Ню ейдж духовността се крепи основно на митично-магическото мислене в контраст с истинското световно съзнание. Философията и космологията на Ню ейдж движението включва широк кръг убеждения, като някои от тях са изброени по-долу:
Живот след смъртта - съзнанието продължава да съществува даже и след смъртта чрез прераждането. Така човек продължава да се учи.
Духовна енергия - географските места, като Бермудските пирамиди или Стоунхендж, ни даряват с духовна енергия.
Синхронност - съвпаденията имат духовно значение и съдържат духовни уроци, които могат да образоват хората, които са открити да ги научат. Според това убеждение всичко е универсално свързано чрез Господ и всеки участва и съществува в една и съща енергия, работейки за постигането на една и съща цел.
Астрология - зодиите и хороскопите са инструментална и интерпертационна информация за човешките връзки, събития, личности и други светски насоки.
Квантови механизми - автори, като Дийпек Чопра, Фред Алън Улф и Гари Зукав са интерпретирали хайзенбергския принцип на несигурността и квантовото заплитане, изтъквайки че физичния свят е само това, в което ние самите вярваме, тъй като всички обекти във Вселената са еднакви, а съществуването е безкрайно.
Позитивно мислене - позитивната нагласа и повтарящите се неща ще доведат до успех, а хората с дълбоко духовно съзнание ще доведат до промени в цялата популация. Хората носят отговорността да са креативни и да работят активно за телесното изцеляване и изцеляването на света, в който живеем.
Реализиране на потенциал - източните практики, като йога, тай чи, и рейки, помагат на личността да стане едно цяло и да разгърне пълния си потенциал.
Духовни същества - ако отворим себе си за тяхното насочване и следваме техните съвети, ще бъдем духовно пробудени от такива духовни същества, като ангели, духове, феи и др.
Ню ейдж движението се е разпростряло в света под формата на безбройни култури и общности, всяка интерпретираща и развиваща свои собствени концепции и убеждения. Много Ню ейдж последователи вярват, че храната въздейсвта не само на тялото, но и на душата и затова предпочитат свежата органична вегетарианска храна.
Други пък вярват, че постенето помага за достигане на по-високи нива на съзнанието и до пречистването на тялото и духа. Слушането на Ню ейдж музика и медитирането водят до избистряне на съзнанието от световната лудост и позволяват на духа и тялото свободата да се изцерят без нуждата и намесата не традиционните медицински и психиатрични решения.
Въпреки че тези Ню ейдж последователи от 80-те навярно смятат себе си за създателите на тази субкултура, те всъщност са разгърнали идеи, съществували много преди тяхното раждане. Някои от елементите на Ню ейдж движението се появяват в метафизичните движения от 1800, включително Теософия, Спиритуализъм и Нова мисъл, а алтернативните медицински подходи са част от Ню ейдж мисленето от 19 в. Тази ера е родила и много езотерични и окултни традиции, като магията, алхимията и астрологията.
Първото познато използване на Ню ейдж в контекста на тези идеи се появява в книгата „Тайната доктрина: на Мадам Блаватска, публикувана през 1888. А терминът Ню ейдж се появява още по рано при Уилям Блейк в увода му към „Милтън: Поема”, която е написана около 1809.
Така че макар и много млади хора да си мислят, че те са откриватели на Ню ейдж, те всъщност са наследили и доразвили идеите на своите пра-пра родители. Чудя се дали мисълта за това не ги дразни?
Коментари