Психолози от САЩ твърдят, че отличниците в училище имат много слаб психологически старт в живота. Според учените те не могат да се преборят с форсмажорни обстоятелства и да излязат от непредвидена ситуация.
И тъй като ученето им отнеме времето, което останалите деца използват, за да общуват едно с друго, те често се оказват живеещи като че ли в някакъв своя паралелен свят. Те са свикнали повече с книгите, отколкото с хората.
А ученето, уви, не дава разнообразието на опита, който човек трябва да получи в тази възраст. Освен това многознайковците са принудени да се подготвят еднакво добре по всички предмети и затова те нямат време да се спрат на един предмет, който да е профилиран.
Получава се, че отличникът е просто универсален дилетант, тъй като на практика е невъзможно еднакво добре да се справяш както с точните, така и с хуманитарните науки.
Според учените, докато един отличник губи ценно време, като пресмята наум всички варианти на един проблем, то по-глупавият от него вижда проблема и го решава, независимо по какъв начин.
Такова поразително открите са направили психолози след наблюдение на групи доброволци. Специалисти разработили компютърен модел, който имитирал ситуация, в която група хора попада на необитаем остров.
Виртуалните робинзони трябвало не само да оцелеят, но и да използват природните ресурси на острова. За целта всяка група трябвало да разработи свой модел на поведение и начин за добиване на храна.
Участниците в експеримента можели да изберат три вида поведение – да наблюдават какво правят другите и да копират добрите им идеи, да разработват нови стратегии или да извършват действия, за да осъществят стратегиите си.
Сто групи доброволци се състезавали помежду си в продължение на няколко месеца. Победители станали студент по електроника и математик. Те не правели нищо друго, освен да гледат какво правят другите и да копират най-доброто.
Според психолозите това доказва, че ако прекалено много учи, човек се лишава от истинския живот. Според тях копирането на най-доброто поведение на околните е най-изгодната възможност за оцеляване. Това е един вид паразитиране върху свежи идеи, които се генерират от други алгоритми на поведение.
Коментари
много консервативни хора има !!! Даже някой професори толкова се правят на професори ,че забравят да се съобразят с новите тенденции , и когато видят някой хора дето със усилията си са постигнали нещо съгласно новите тенденции ..те вместо да мислят се отдават на професорското си его и ги подтискат с консервативните си идеали !!
иначе то че има какво да дават има ..но и новото да го проучат и да го толерират ..
заглавието не е съвсем точно ..по-точно вредата от зубрене по всички предмети ***