Дните и нощите на Земята са на път да се променят, тъй като естественият ѝ спътник променя скоростта си на върнете и се отдалечава, съобщава вестник Индипендънт.
С всяка година Луната се отдалечава с между 3-4 сантиметра, като това се отразява върху продължителността на дните и нощите. Промяната в скоростта на спътника се отразява и върху ротацията на нашата планета.
Колкото повече Луната се отдалечава от Земята, толкова по-бавно ще се върти нашата планета, уточняват учените от университета на Уисконсин-Медисън.
Те са установили, че преди 1.4 милиона години орбитата на Луната се е намирала много по-близо до орбитата на Земята. Осите им били с различно разположение, а денонощието е продължавало само 18 часа.
Отдалечаването на Луната въздейства на Земята както протягането на ръцете на въртящ се фигурист, пояснява професор Стивън Майърс, като допълва, че този процес не е завършен.
Но вероятно ще отнеме милиони години, преди Луната да се отдалечи дотолкова, че промяната на земните денонощия да се усетят осезаемо.
Учените са направили изчисленията за въртенето на Земята по седиментите в скала на 90 милиона години и информацията, които те са им дали за климатичните цикли.
Предполага се, че Луната е парче, отделено от Земята при сблъсък с друг космически обект. Първоначално се е намирал в непосредствена близост, но след това е започнал да се отдалечава.
Коментари